Mainos:

Lääketiede kehittyy mutta HIV-positiivisia on silti enemmän kuin koskaan

Julkaistu 24.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Uutistoimisto AFP kertoo HIV-positiivisia olevan tällä hetkellä enemmän kuin koskaan ennen. AFP:n tietojen mukaan lopulta AIDS:iin ja sen myötä käytännössä varmaan kuolemaan johtavaa virusta kantaa veressään 36,9 miljoonaa ihmistä ja viruksen löytämisen jälkeen siihen on kuollut jo 35 miljoonaa ihmistä. Ongelmaksi on tutkijoiden mukaan noussut se, ettei kaikilla tartunnan saaneilla ole pääsyä hoitoon.

Itä-Euroopassa ja keski-Aasiassa HIV-positiivisten määrä on lisääntynyt 30% sitten vuoden 2010. Kasvun syyksi kerrotaan kuitenkin huumausaineiden käytön lisääntyminen, eikä hoidon puute. HIV leviää veren, eli esimerkiksi käytettyjen neulojen välityksellä sekä hieman heikommin muillakin ruumiineritteillä, kuten spermalla ja emätineritteillä.

Vaikka uudet tartunnat ovat yleisesti ottaen maailmassa laskussa, ovat edellä mainitut alueet omassa kastissaan. "Maailman AIDS yhdistyksen" puheenjohtaja Linda-Gail Bekker kertoo itäisen Euroopan ja keski-Aasian olevan ainoat alueet maailmassa, missä merkittävää kasvua uusissa tartunnoissa on havaittu. Tilastot osoittavat Gail-Bekkerin hienoisen optimismin asian tiimoilta, sillä vaikka uusien tartuntojen määrät olivat laskussa vuodet 2010-2014, on uusia tartuntoja ilmaantunut vuonna 2015 noin miljoonan verran ja 2016-2017 noin 1,8 miljoonaa vuosittain. Kaiken kaikkiaan kasvua tapauksissa on havaittavissa noin 50 maassa.

Maailman AIDS-konferenssissa Amsterdamissa vuoden 2014 Euroviisuvoittaja, drag queen Conchita Wurst, joka kertoi tämän vuoden huhtikuussa olevansa HIV-positiivinen on esittänyt kysymyksen siitä, "miksi kaikilla HIV-positiivisilla ei ole saatavana yhtä laadukasta hoitoa kuin hänellä?" . Wurst on osana noin 15 000 tutkijan, aktivistin ja HIV-positiivisen joukkoa keskustelemassa sekä levittämässä tietoa viruksesta. AVERT.org-sivuston julkaisemien tilastojen mukaan yli puolet HI-virusta kantavista saa hoitoa.

Lähde: AFP, hivpoint.fi, avert.org

Mainos:

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
8

Eipä yllätä että Afrikasta sikisi aids, kun pökitään kaikki mikä liikkuu ja mikä ei liiku.

Jeppes
Jeppes
8

”Wurst on osana noin 15 000 tutkijan, aktivistin ja HIV-positiivisen joukkoa keskustelemassa sekä levittämässä tietoa viruksesta.”

Vai levittämässä tietoa viruksesta, heh, voihan sen noinkin ilmaista… Miten olisi, vastuuttomat hedonistit, jos olisitte levittämättä itse virusta?

Valkoinen hetero
8

Jeppes, samaa mieltä. Valkoinen hetero tyytyy naisensa( jonka kanssa yhdessä 33 v) lisäksi vain vasempaan ja oikeaan käteen. Ei haittaa silloin hiv eikä #metoo

anonymous racist
anonymous racist
8

Luonto yleensä korjaa itse itseään noiden haitallisten ja ylikokoon kasvaneiden populaatioiden haittojen jäljiltä. Jos jonkin eliölajin populaatio pääsee esim. muuttuneiden olosuhteiden takia kasvamaan ylettömästi, jossain vaiheessa tulee jokin tekijä joka leikkaa tuota kasvua tai poistaa populaation. Jokin ravintoketjussa ylempänä oleva laji lisääntyy ja syö pois liikakasvun, ravintokasvin/-eliön hupeneva kanta ajaa tunkeutujalajin nälkäkuolemaan tai holtittomasti lisääntyvään lajiin iskee jokin parasiitti tai mikrobi joka leikkaa populaatiota. Moderni länsimainen lääketiede vietynä väärään paikkaan estää juuri tuota luonnollista populaation hallintaa.

Aina Ilman Daami Seuraa
Aina Ilman Daami Seuraa
8

Mitkäs ne olivatkaan ne seitsemän kuolemansyntiä??

HIV on parannus niihin. Orgiat loppuu kun HIV tappaa. Se parantaa heikot luonteet haluiltaan ja tarpeiltaan.

Jeppes
Jeppes
8

HIV:in leviämisen estämiseksi on olemassa yksinkertaiset lääkkeet; Ehkäisyvälineet, vakituiset ja vastuulliset parisuhteet sekä terveen järjen käyttö pelkkien himojen sijaan. Nämä perse edellä ajattelevat ”Conchitawurstit” ovat täysin kykenemättömiä näiden käyttämiseen, ja sitten itkevät maailmalle että heidän tautinsa leviäminen pitäisi jotenkin jonkin muun tahon estää.

Voitaisiin se muilla keinoin estääkin mutta siitä vasta iso itku tulisikin.

Essi
Essi
8

Suomen tilanne itäisimpänä EU maana oli huonosti selitetty ei oo noussu tietääkseni noin paljon.

juha.
juha.
8

Homot levittävät ja ylläpitävät AIDSia. AIDS nielee vuositasolla valtavia summia lääkekehittelytyöhön, jota tehdään prioriteetilla nro. 1 ja näin kaikkien muiden vakavien sairauksien, joihin pitäisi suunnata tutkimustyötä ja lääkekehittelyä jäävät minoriteeteiksi ja ihmisiä kuolee aivan turhaan homoperseiden vapaaseen irstailuihin pyrkimyksiin siten, että löydettäisiin lääke, joka sallii harjoittaa tuota luonnottomuutta vapaasti ilman kuoleman pelkoa. Afrikka on AIDSin pääasiallinen kriisipesäke, sillä koko tauti on sieltä lähtöisin ja etenkin sikäläisistä apinoista (oikeista) siirtynyt ihmiseen, koskapa tuo pimeä manner asukkaineen pitää sisällään kaikki ne sivistymättömyyden ja taikauskon elementit, joita vain tuo irvokkaan vulgärisuuden ja primitiivisyyden maanpäällinen helvetti voi vain päällään kantaa.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8

Pride-kulkueet tuottavat tulosta -tätähän siellä juhlitaan.

sukassakus
sukassakus
8

Jos kertoo että homus on sairaus voi jumalauta sitä paskamyrskyä minkä nuo nostaa siitä, jos perkele noille kokeillee selittää rauhallisesti asiaa, ne ei perusta siitä persekarvan vertaa.

Homous on sairaus mikään ei sitä muuksi muuta.

Jeppes
Jeppes
8

On niitä ”normaalejakin” ja ihmisiksi käyttäytyviä mutta tämä sateenkaariparaateissa perse paljaana marssiva porukka ja kaiken maailman conchitawurstit ovat sellaisia että niitä eivät edes kaikki homot tunnusta omanlaisikseen. Ja jotakin vikaa on porukassa joka korostuu tilastoissa HIV:in levittäjinä ja AIDS:in sairastajina, vaikka asiasta on varoitettu ja siitä tiedottaminen on kuulunut jo varhaiskasvatukseen luokkaa kymmeniä vuosia. Ja silti nämä levittävät, sairastuvat ja valittavat vaikka kaikki on kiinni siitä mitä itse tekee.

sukassakus
sukassakus
8

Juu, hintteys on sairaus ja kuuluu 4 seinän sisäpuolelle, ei mihinkään julkisiin paikkoihin, oli sitten mitä tahansa ”alalohkoja” hinteistä.

VIIKON MIETE – Aarno Lindfors

Julkaistu 20.2.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Tovi on mennyt, kun viimeksi kerroimme Aarnon mietteitä.

Maailma mullistelee Trumpin presidentiksi valinnan jälkeen.

Selkeä muutos tapahtui maailmanlaajuisessa politiikassa miltei yhdessä yössä.

 

"Seurasin pari päivää sitten Munchenin kokousta. En saanut Ulla Appelsiinia kiinni. Arvostan hänen tekemäänsä työtä erityisesti Suomen maatalouden puolesta.

Mainos:

Välillä ollaan keskusteltu asioista, ja hän tekee ansiokasta työtä isänmaan eteen.

Hänellä oli palaverin palaveria palaverin perään, ja vähän kyllästyin. Otin yhteyttä Iltalehteen, josta sain toimittajan kiinni.

 

Toimittajalle pohdin, kun Putin ja Trump ovat käyneet keskustelua puolitoista tuntia puhelimessa. Tiedossahan on, että Orban, Slovakia ja  Italia ovat olleet yhteydessä Putiniin, niin pidän erityisen erikoisena sitä, että meidän päämies Alexander Stubb on viime joulukuussa sanonut, ettei vastaa Putinille puhelimeen jos soittaa.

Olisi kiinnostavaa kysyä Presidentiltämme nyt, onko tilanne muuttunut?

 

On nähtävästi kovempi juttu kirjoitella Jari Sillanpään erityis ystävästä, kuin tämän kaltaisesta asiasta.

Toimittaja tuntui innostuneen, mutta ehkä asia kaatui jonnekin päätoimittajan pöydälle.

 

Ihmettelen myös nykyistä uhittelua, kun EU:n piti olla rauhanjärjestö, ettei toisen maailmansodan kaltaista sotaa Euroopassa jouduttaisi käymään.

Putin ehkä arvostaa vain vallan ja voimankäyttöä, joten pidän näitä uhitteluja varomattomana mitä viime vuosina on tehty sanoin, ja teoin. Ja tässä uhittelussa on niin Elina Valtonen kuin Petteri Orpo mukana, ja aika moni Eurooppalainen päättäjä on lähtenyt samalle linjalle.

 

Euroopassa lentokoneet on aika vanhentuneita. Jos tosissaan lähdettäisiin Euroopassa armeijaa luomaan, puhutaan käsittääkseni luvuista 4000 miljardia euroa.

Tässä ei elpymisvälineet, yhteisvelat taida tuntua missään.

Euroopassahan ei ole kuin Puolalla, ja Suomella jonkunlaiset armeijat. Kaikki muuthan on Euroopassa täysin uinuneet, ja luottaneet Natoon.

 

Ruususen unta nukutaan. "

Ravikatsaus: Yritys saa näkyvyyttä ja hienoja kokemuksia Raviurheilun parissa

Päivitetty 22.1.2025, Julkaistu 16.1.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Pitäisikö henkilökunnalle tai asiakkaille järjestää jotakin ikimuistoista, josta hyötyy yritys ja ihmiset ?

Jos Raviurheilu ei ole vielä tuttua yrityksen toiminnassa, niin nyt se sitä voi olla ja matkaan lähtee hauskat ja mukavat muistot.

Yrityksillä on mahdollista monin eri tavoin olla mukana ajan hermolla, ja tukea Raviurheilua. Näkyvyys ja elämykset ovat Raviurheilun ja erityisesti hienon eläimen eli Hevosen matkassa usein unohtumattomia.

Tiesitkö, että Raviurheilu tarjoaa erilaisia räätälöitäviä ratkaisuja yrityksille, seuroille ja vaikkapa hyväntekeväisyyttä ajatellen.

Mainos:

 

Miten yritys voi osallistua ja hyötyä näkyvyydestä ?

  1. IKIOMA OMA LÄHTÖ. Tarkoittaa oman lähdön sponsorointia eli yritys voi ostaa nimikkolähdön, jolloin lähdön nimi kantaa yrityksen nimeä ja se näkyy kilpailuohjelmassa, tuloksissa, käsiohjelmassa, tapahtuman kuulutuksissa sekä voittajaseremonioissa.
  2. MARKKINOINTI JA MAINONTA. Some- ja uutiskirjeet tavoittavat laajan yleisön. Käsiohjelmamainokset ja äänimainokset tarjoavat näkyvyyttä tapahtumassa. Yritys voi tulla paikan päälle esittelemään myös tuotteitaan ja palveluitaan.
  3. PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANUUS. Yritys voi toimia tapahtuman pääyhteistyökumppanina, jolloin tapahtuma kantaa yrityksen nimeä ja yritys näkyy kaikessa tapahtuman markkinoinnissa.
  4. YRITYSTAPAHTUMAT JA ELÄMYKSET. Raviradoilla voi järjestää kokouksia, virkistyspäiviä ja asiakastilaisuuksia, joihin voi yhdistää hevosaiheisia elämyksiä, kuten tallivierailuja ja vaikkapa tandem-ajokokemuksia.
  5. KOKONAISPAKETIT JA CUP-TYYLISET KILPAILUT. Yrityksille voidaan räätälöidä laajempia kokonaisuuksia, joissa yritys saa pitkäkestoista näkyvyyttä useamman ravitapahtuman ajan.

 

Hinnat ja räätälöinti mahdollisuudet:

  • Ravilähtöjen hinnat vaihtelevat 500-2000 euron haarukalla riippuen lähdön ja tapahtuman tasosta.
  • Hintaan vaikuttaa, mitä pakettiin sisältyy. Esimerkiksi VIP-liput, mainosnäkyvyys tai muut lisäpalvelut nostavat hieman hintaa, mutta syventävät elämystä hienon lajin parissa.
  • Kokonaisuus suunnitellaan yrityksen toiveiden mukaan.

 

Yrityksen Oma Palkintoloimi

Palkintoloimi kuuluu jokaiseen Ravilähtöön ja annetaan voittajahevoselle palkintoseremoniassa, jossa yritys voi olla mukana. Loimessa voi näkyä yrityksen/sponsorin logo, ja se tulee esille voittokuvissa, jotka jaetaan Raviradan kanavilla ja lehdistössä sekä tv lähetyksissä.

 

Raviurheilu tarjoaa rajattomasti mahdollisuuksia yhteistyöhön yritysten tai vaikkapa seurojen ym kanssa.

Yrityksen järjestämä ylläri-päivä vaikkapa asiakkailleen Raviurheilun parissa; olla mukana voittaja seremonioissa, seurata jännittävää kilpailua katsomossa, käydä kurkistamassa tallialueella jututtamassa valmentajia ja rapsuttelemassa hevosia, olla ammattilaisen huippu-urheilijan eli Ravihevosen kyydissä ja viettää iltaa hyvän ruuan äärellä....

on päivä - joka todennäköisesti jää mieleen, ja muistoihin.

 

 

 

 

 

 

 

Lähde: www.kavionjalki.fi; Raviratojen myynti- ja markkinointiyhtiö Kavionjälki Oy

 

 

 

 

 

VIIKON MIETE – Aarno Lindfors

Päivitetty 12.12.2024, Julkaistu 14.11.2024 – Kirjoittaja Toimitus

Puhumme Suomessa paljon suvaitsevaisuudesta, ja tasa-arvosta. Miten nämä kauniit käsitteet Suomessa nykyisin toteutuvat ?

Aarnolle soitti eräs huolestunut vanhempi.

 

"Eräs huolestunut vanhempi soitti minulle tänään. Tuusulassa, koulussa oli järjestetty Pride-kulkue. Eräs poika kantoi Hetero-lippua.

Pojan vanhemmat joutuivat puhutteluun, ja poika jälki-istuntoon.

Mainos:

Peräänkuulutettakoon suvaitsevaisuutta, ja tasa-arvoa. "

 

 

 

 

Päivitys 29.11.2024

Tarkkasilmäiset ovat huomanneet, että viikottaiseksi pohdinnaksi tarkoitettu juttusarja on alkanut viiveellä.

Kirjoittajan laitteissa ollut yllättäviä teknisiä ongelmia josta syystä homma käynnistyy hitaanlaisesti.

Mutta dont worry, pian saamme ihastella taas Aarnon mietteitä.

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Toimitus

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Mainos: