Käyttävätkö turvapaikanhakijat ikäihmisiä hyväkseen?

Päivitetty 5.9.2017, Julkaistu 4.9.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia

Facebookissa Tukaani sivusto on haastatellut Tuula Malinia, joka kertoo haastattelussa kuinka 30-vuotiaat turvapaikanhakijat avioituvat 70-vuotiaiden naisten kanssa.

Haastattelussa Tuula kertoo kuulemistaan asioista liittyen turvapaikanhakijoiden ja vanhusten suhteisiin. Tuulan mielestä avioliitot ovat pelkkää huijausta ja pyrkimys saada oleskelulupa Suomeen. Rakkauden kanssa asialla ei ole mitään tekemistä.

Katso Tuulan haastattelu:

https://www.facebook.com/AlaTukaani/videos/1067088493421638/

Tuulan kirjoitus kokonaisuudessaan tässä:

Ikäneidot piilottelevat pakkopalautettavia

Kirjoittanut Tuula Malin

Piilottelijat päivänvaloon
20 elokuuta 2017

Poliisi on etsintäkuuluttanut 700 turvapaikanhakijaa. Etsintäkuulutetut pakoilevat pakkopalautusta. He pelaavat aikaa järjestöjen suojissa tai yksityiskodeissa. Osan arvellaan seikkailleen toisaalle Eurooppaan. Viranomaistieto on hataraa, tarkkaa tietoa ei ole kenelläkään.

Etsintäkuulutetut ovat saaneet lainvoimaisen kielteisen turvapaikkapäätöksen ja heidän on lähdettävä Suomesta. He olisivat voineet lähteä kasvojaan menettämättä vapaaehtoisesti, hyvässä järjestyksessä, taloudellisen tukipaketin turvin. Toinen vaihtoehto oli lähteä pakotettuna poliisisaattueessa. Etsintäkuulutetuille ei kelvannut kumpikaan tarjolle tuoduista vaihtoehdoista. He painuivat maan alle. Motiiveja voi vain arvailla.

Etsintäkuulutetut piilottelevat koloissaan ja lisää on luvassa. Vastaanottokeskuksissa pähkäilee paluutaan tuhatkunta lainvoimaisen kielteisen turvapaikkapäätöksen saanutta. Heitä taivutellaan kovalla tohinalla vapaaehtoiseen paluuseen. Tarjolla on henkilökohtaista paluuneuvontaa, pöydällä rahaa ja matkaliput. Kattavasta palvelupaketista huolimatta yhä vielä mietityttää.

Piiloutumisvaara on suuri, kun taivutellaan ihmisiä, jotka eivät kunnioita suomalaista turvapaikkatutkintaa ja hallinto-oikeusmenettelyssä koeteltuja ratkaisuja. Länsimaista tuomioistuinlaitosta ja oikeusvaltioperiaatteita. Sitä kovaa yhteiskuntamme ydintä, joka on tuottanut sisäisen järjestyksen maahan ja turvan kansalaisille vuosikymmenestä toiseen.

Ulko-ovelle ohjattavien määrä moninkertaistuu lähiaikoina. Sisäministeriön mukaan Korkein hallinto-oikeus nuijii pian lainvoimaiseksi 10 000 kielteistä turvapaikkapäätöstä. Ennusmerkit lupaavat kiihtyvää pakkopalautustarvetta. Vierailu on päätetty, vieraat eivät aio lähteä.

Vastaanottokeskusten neuvontakoneistolle on luvassa ympäripyöreitä päiviä. Palveluneuvojat markkinoivat vapaaehtoista paluuta, jotta vältyttäisiin työläiltä pakkopalautuksilta. Pakolla palauttaminen on poliiseille vastenmielinen tehtävä. Jarruttelevaa väkeä on hankala ujuttaa lentokoneeseen. Tehtaillaan sykkyrä, tarraudutaan, kiljutaan, hakataan ja huidotaan. Käydään virkavallan päälle: syljetään, raavitaan, lyödään ja potkitaan.

Kiitos ja näkemiin!

Turun tapahtumien jälkeen on lupa edellyttää tehoa käännytyksiin. Jokainen piilottelija pitää kaivaa päivänvaloon ja poistaa maasta ripeästi. Kansalaisten turvallisuudentunne rapisee, kun laittomasti maahan jäänyt väki saa velloa kasvottomana kansan keskuudessa. Eikä kyse ole pelkästä tunteesta, vaan realistisesta turvallisuusuhasta. Riskistä, jota en soisi Suomessa otettavan.

On länsimaisen demokratian ja suomalaisen yhteiskunnan halveksuntaa jäädä, vaikka toisin määrätään. Kun on saanut ihmisoikeuksia kunnioittavan tutkinnan ja oikeusvaltioperiaatteiden mukaisen valitusoikeuden, ei ole liikaa vaatia päätöksen kunnioittamista noudattamisen muodossa.

Kun tutkinta on suoritettu, annettu valitusoikeus ja vielä toinenkin, on päätökseen sopeuduttava ilman puukkoja ja puntareita. Uhkailu ja pelottelu halveksivat hyvää tahtoa ja oikeudenmukaisuutta. Tappaminen on brutaali kiitos avusta ja hoivasta.

Haluan luottaa suomalaiseen oikeuslaitokseen ja sen tekemiin päätöksiin. Yhteiskunnan ydinrakenteet romuttuvat, mikäli tuomioistuinlaitoksen tuottamille ratkaisuille ei anneta arvoa. Mikäli niiden yli voidaan kävellä väkivaltaisesti, aseiden turvin. Jos puukkoa heiluttamalla saa jäädä.

Viranomaisille on epäselvää, mistä maan alle painunutta väkeä pitäisi etsiä. Toistaiseksi on luotettu katuvalvontaan, tiedotukseen ja naapureiden ilmiantoapuun. Kotietsinnät ovat vielä kokematta.

Perjantaina – vain muutama tunti ennen ensimmäistä viiltoa Turun kauppatorilla – tein juttua pakkopalautettavia piilottelevista ikäneidoista. Naisista, jotka rakkauden kaipuussaan sallivat laittomasti maassa olevien miesten majailla kodeissaan. Pedissään ja lakanoissaan. Ymmärrän tarpeen, en tyydyttämisen tapaa. Laittakaa pupusenne pikimmiten ulkoruokintaan ja poliisin puheille. Miehet eivät maailmasta lopu.

Norjalaislääkäri, joka tuomittiin 70 raiskauksesta, epäiltynä uusista rikoksista

Julkaistu 24.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Norjan Frostassa toiminut ylilääkäri, joka tuomittiin kesäkuussa 70 raiskauksesta, on nyt epäiltynä uusista seksuaalirikoksista. Norjan yleisradioyhtiö NRK:n mukaan epäilyt koskevat 33 erilaista raiskausrikosta, ja uhreja on yhteensä 16.

Lisäksi entisen lääkärin epäillään kuvanneen alle 18-vuotiasta lasta lääkärintarkastuksen yhteydessä.

Uudet tiedot tulivat julki sen jälkeen, kun sanomalehti Adresseavisen kertoi perjantaina poliisin tehneen uusia kotietsintöjä lääkärin asunnossa. Poliisi etsii mahdollisia videomateriaaleja ajalta ennen vuotta 2016, viranomaiset kertoivat tiedotteessaan.

Ylilääkäri tuomittiin kesäkuussa 21 vuoden vankeuteen 70 raiskauksesta. Tuomion yhteydessä hän menetti oikeutensa toimia lääkärinä.

Useat naispuoliset asianomistajat ovat aiemmin kertoneet epämiellyttävistä ja rajanylittävistä kokemuksista lääkärin vastaanotolla. Lääkärin on kerrottu muun muassa antaneen potilaille niin sanottuja ”sukupuolielinhierontoja” ja joissakin tapauksissa käyttäneen esineitä gynekologisten tutkimusten yhteydessä ilman suostumusta.

Kesäkuinen tuomio on valitettu, ja asia etenee oikeuskäsittelyyn korkeammassa oikeusasteessa.

Törkeä varkaus Seinäjoen Hyllykallion Prismassa – poliisi etsii kahta epäiltyä

Julkaistu 23.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Pohjanmaan poliisilaitos tutkii torstain vastaisena yönä 23. lokakuuta tapahtunutta törkeää varkautta Seinäjoella. Tekijät murtautuivat varhain aamuyöllä Hyllykallion Prismassa sijaitsevaan kultasepänliikkeeseen ja veivät mukanaan huomattavan määrän koruja ja muuta omaisuutta.

Poliisi sai hätäkeskuksen kautta ilmoituksen murrosta klo 2.39 ja saapui paikalle nopeasti, mutta epäillyt olivat poistuneet paikalta ennen partion saapumista.

Epäiltyjä tekijöitä on poliisin mukaan kaksi. Toisella oli yllään mustat vaatteet, ja toisella mustat housut sekä vaaleanruskea hupullinen takki.

Poliisi pyytää yleisöltä havaintoja mahdollisesta pakoon lähteneestä ajoneuvosta tai muista epäilyttävistä liikkeistä Hyllykallion Prisman alueella torstain vastaisena yönä noin klo 2.30–3.00 välisenä aikana.

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa törkeänä varkautena.

Kaksi käsikranaattia löytyi Boråsissa – koulu evakuoitiin

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Keskiviikkoaamuna löydettiin kaksi toimintakuntoista käsikranaattia ulkoa Hässleholmenin kaupunginosasta Boråsissa, Ruotsissa. Poliisi sai ensimmäisen ilmoituksen epäilyttävästä esineestä hieman kello 07.30 jälkeen, ja pian tämän jälkeen alueelta löytyi toinen samankaltainen esine.

Partio löysi työskentelyn aikana toisen epäillyn käsikranaatin. Eli nyt käsittelemme siellä kahta esinettä, kertoi poliisin tiedottaja Fredrik Svedemyr keskiviikkoaamuna.

Löydön seurauksena poliisi kehotti alueen asukkaita pysymään sisätiloissa. Myös läheinen koulu, jossa opiskelee noin 800 oppilasta, evakuoitiin varotoimena, raportoi SVT Nyheter Väst.

Poliisi vahvisti myöhemmin, että kyseessä oli kaksi toimintakuntoista käsikranaattia. Kansallinen pommisuojausyksikkö (Nationella bombskyddet) eristi ja poisti kranaatit puoleenpäivään mennessä. Osa alueen tiesuluista ja eristyksistä kuitenkin jäi vielä voimaan.

– Pommisuojausyksikkö on käsitellyt esineet, joten evakuoinneille ei ole enää tarvetta, Svedemyr sanoi.

– Sen sijaan pidämme joitakin eristyksiä edelleen voimassa teknisistä tutkintasyistä, hän lisäsi.

Tapausta tutkitaan, mutta poliisi ei toistaiseksi ole antanut lisätietoa mahdollisista syyllisistä tai motiiveista.

Nopeusvalvontakamera varastettu Siilinjärvellä – Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja

Julkaistu 22.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Poliisin nopeusvalvontakamera on anastettu Valtatie 75:n varrelta Siilinjärven Hamulan Laitisenmäessä. Anastus havaittiin keskiviikkona 22. lokakuuta 2025.

Poliisin mukaan kamera oli kiinnitetty valvontatolpan päähän, ja tolppa oli sahattu poikki teon yhteydessä. Tolpan päässä ollut laatikko kameroineen oli viety paikalta. Tapausta tutkitaan törkeänä varkautena.

Itä-Suomen poliisi pyytää yleisöltä havaintoja ja vihjeitä, jotka voisivat liittyä tapaukseen. Erityisesti poliisi on kiinnostunut mahdollisista havainnoista Hamulan alueella Laitisenmäen kohdalla viime päivien ja öiden aikana.

Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, onko tapaukseen liittyen epäiltyjä tai onko kameroiden tallentamaa dataa ehditty hyödyntää ennen varkauden tapahtumista.