Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.
Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.
Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.
Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.
Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.
Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia
Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.
Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.
— Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.
Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.
Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.
— Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.
Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.
Sama kyllä sopisi suomeenkin.
Hei sinähän olet se kestokiihottunut nimimerkki ”AukaiskaaSilmänne” joka olet haukkunut muita kommareiksi ja kovasti räksyttänyt kommariudesta ja kaikeata. Osottautui että olet itse ainut kommari joka tätä sivustoa lukee ja kommartoi. Haha.
Holhoojapellet voi muuttaa pois Suomesta itslle sopivampaan maahan kuten Pohjois-Koreaan tai muuhun vastaavaan.
Ei saisi puuttua ”Darwinin luonnonlakeihin”.
Surkeille geeneille täytyy jättää keinot poistaa itsensä rasittamasta geenipoolia eli yhteiskuntaa. Sama pätee holhoojille, byrokraateille ja muille vastaaville kehitysvammaisille.
Huppista, huppista.
Eipä tuota kauaa tarvitte kuule kattella ulkona kun näkee kännykkäzompieita jotka kattoo vain luuriaan eikä mitään muuta.
Olen kuule takuulla sukuinen ollut suomessa kun sinä valittaja, joten ei kannata liruttelijan alkaa geenitä huutelemaan.
Voinhan sitä toki vastata että, parempi olisi sinun isäukon ollut laskea nesteensä lakanoille että ei tarvittisi järkevimmilleen täällä valitella.
Säälittävä änkyrä.
Näkyi osuvan kipesti kännykkäorjaan.
Näitä kaiketi sanotaan ”Älypuhelin zombieksi”. Ainakin Kiinassa ja miksei muuaallakin ihmisiä on hukkunut satama-altaisiin ja muihin vesistöihin vain siksi, että tuijottavat kävellessä puhelimiinsa. Puhumattakaan siitä, että kävelee bussin kylkeen ylittäessään katua (Venäjä).
Nyky teknologia – niin hyvää? kuin se onkin – on tehnyt ihmisistä toisaalta eräänlaisia idiootteja.
Näyttely työ oli kyllä loistavaa tuossa alemmassa, voi veljet.