Mainos:

Italian sisäministeri uhkaa EU:n päättäjiä: Saatte potkut ensi vuonna

Päivitetty 10.10.2018, Julkaistu 7.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
EU on uhannut Italiaa budjettiin liittyvissä asioissa ja verrannut Italiaa Kreikkaan.  Italian sisäministeri Matteo Salvini puolestaan vastaa EU-komissiolle, että hänen euroskeptinen hallituksensa jatkaa valitsemallaan tiellä.

Italian Lega-puoluetta edustava sisäministeri ja varapääministeri Matteo Salvini on ottanut sanallisesti yhteen EU-komission puheenjohtajan Jean-Claude Junckerin kanssa viimeisten kahden viikon aikana.

Viimeksi Salvini sanoi videohaastattelussa, että hän keskustelee vain selvin päin olevien ihmisten kanssa, jotka eivät tee epärealistisia vertailuja, viitaten Junckerin useisiin esiintymisiin poliittisissa tilaisuuksissa ilmeisen humalassa.

Matteo Salvini sanoo, että hän keskustelee vain selvin päin olevien ihmisten kanssa, viitaten Junckeriin. Kuvakaappaus videolta.

EU-komissio on vaatinut Italialta tiukkaa budjettia, mutta Italia on ylittänyt raamituksen 2,4 prosentilla seuraavien kolmen vuoden aikana. EU on verrannut Italiaa Kreikkaan.

Salvini muistuttaa tulevista EU-vaaleista ensi vuonna.

Mainos:

- Pankkiirien Eurooppa, joka rakentuu massamaahanmuutolle ja taloudelliselle epävarmuudelle, jatkaa italialaisten ja heidän hallituksensa uhkailua ja loukkaamista?, ihmettelee Salvini.

- Rentoutukaamme, kuuden kuukauden päästä 500 miljoonaa äänestäjää antaa heille potkut. Ja me jatkamme.

Italian Viiden tähden liikettä edustava toinen varapääministeri Luigi di Maio näkee samoin.

- Politiikassa tapahtuu maanjäristys Euroopan tasolla ja säännöt muuttuvat, sanoi di Maio La Repubblica -lehdelle.

- Kaikissa EU-maissa - tämän me voimme nähdä kyselyistä - jotain samankaltaista tulee tapahtumaan, kuin mitä tapahtui Italian vaaleissa.

Talousasioiden ranskalainen komissaari Pierre Moscovici puolestaan ehdottaa EU:n iskevän täydellä voimalla Italiaa vastaan, jotta Italia tekisi EU:n haluamat leikkaukset budjettiin.

Salvini kieltäytyy kurjistamasta Italian kansalaisten elinoloja.

Lähde: Daily Express

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/09/28/italia-koventaa-otteitaan-torkeisiin-rikoksiin-syyllistyneille-siirtolaisille-karkotus-ja-kansalaisuus-pois/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Muutosta tarvitaan ja pikaisesti
Muutosta tarvitaan ja pikaisesti
7

Nykyinen EU joutaisi todellakin romukoppaan, samoin kuin hallituksemme ja suurin osa eduskunnasta Halla-Ahon tiimi pois lukien.

CFF
CFF
7

Perussuomalaiset ei vakuuta. Jopa EU:hun suhtaudutaan liian lepsusti. Täytyy uskaltaa tuoda esille ne voimat jotka todellisuudessa ohjaavat maahanmuuttovyöryä Eurooppaan eikä tukea aseiden myyntiä Saudia Arabiaan. Tiedustelulain läpiviemisessä perussuomalaiset toimivat kumileimasimena.

Pikkunäppärä mediapeli ei vakuuta.

markkatakaisin eroeurosta
7

Ai Halla-aho joka haluaa että suomen kansa joka haluaa että suomi pysyy suomena, vaientaa vaikka vankilan uhalla, otappa selvää mitä ko henkilö brysselissä on ajanut, samanlainen takinkääntä kun soini.
Ennen kannatin ko henkilöä, mutta minä en kannata sokeasti vaan kun selviää mikä ko henkilö on, on turha luulla että kannatukseni enää häntä kannattaa.

Valkoinen hetero
7

(((Pierre Moscovici))

Pelle Peloton
Pelle Peloton
7

EU olisi hyvä Euroopalle edellytyksenä tietenkin vallanpitäjistö, joka hallitsisi nykyisen tilanteen. Moni valtio, etenkin entiset itäblokkiin kuuleneet, näkevät tilanteen, jossa keskusjohto on viemässä Eurooppaa totalitarismiin.

Röhkäle
Röhkäle
7

Salvini sanoo kiistämättömän totuuden:
– Pankkiirien Eurooppa, joka rakentuu massamaahanmuutolle ja taloudelliselle epävarmuudelle, jatkaa italialaisten ja heidän hallituksensa uhkaulua ja loukkaamista?, ihmettelee Salvini.”

Olisipa meillä Suomessa Salvinin kaltaisia poliitikkoja, niin mm kansan ruoskiminen viherpiiperöiden lisäveroilla ja teollisuuden työpaikkojen karkoittaminen kaukoaasiaan loppuisi.
Eu komissio on todella hermona sillä sen rikokset kantaeurooppalaisia kohtaan ovat ruokottomia ja vallassa pysyminen on heille ainoa keino välttää tiilenpäät.

CFF
CFF
7

Juuri näin. Miksi kukaan suomalaisista poliitikoista ei sitä sano ääneen?

Alkakaa nyt puhua asioista niiden oikeilla nimillä.

Tässä on mies joka sanoo sen paremmin kuin kukaan muu tähän asti:

https://mega.nz/#!dEJCQAhB!BBq2si8jL3oYsX2ppHPKgShpcw5RdFuOupvU4xMwkxc

Minä Vain
Minä Vain
7

Jo pelkästään noiden EU:n ihmisvihaajapaskiaisille suunnattujen sanojen vuoksi olen Salvinille ikuisesti kiitollinen. Sain siis ennen kuolemaani nähdä poliitikon, jolla on munaa ja selkärankaa puolustaa omaa kansaansa ja oikeita ihmisiä. Mutta niin harvainisiksi ovat Salvinin tapaiset käyneet, että kokonaisuutena maailma raahustaa kohti loppuaan Suomi etunenässä.

Lee Anrersohn
Lee Anrersohn
7

Alkaa pinnan alla kytemään. Mikäli seuraavat eurovaalit ei tuo muutosta on EU:n väkivaltainen loppu hyvin lähellä.

Lörsson
Lörsson
7

Bilderbergin eliitin SUURI KUSETUS jossa lahjotut junckerit, kataiset, stubbit ja muut niljakkeet tuhoavat kansallisvaltiot.

Murtsi
Murtsi
7

Eikä unohdeta taustalla hääriviä soroksia ja kumppaneita!

Urpiilainen Reijo
Urpiilainen Reijo
7

Näyttävät nämä päättäjät nykyisin olevan täysiä idiootteja. On ihan turhaa höpistä näistä hiilinieluista, kun räjähdysmäisesti lisääntyvä Afrikan ja lähi-idän väestö siirretään Eurooppaan ja varsinkin tänne napapiirin seutuville. Suomessakin tämän väestön asuttaminen ja sen vaatiman luxuselämän ylläpito aiheuttaa sen, että metsät on hakattava viimeistä puuta myöten ja maatalous keinotekoiseen suurtuotantoon ja lämpö ja sähkö tuotettava fossiilisilla polttoaineineilla. Siinä ei auta mikään venkoilu eikä kikkailu, vaikka kantasuomalaiset laitetaan jalkamiehiksi ja verot kuinka korkealle tahansa päästöt räjähtää samassa tahdissa väestön kasvun myötä niin meillä kuin muuallakin maailmalla. Kuka on rohkea sitten, joka vetäisee pakasta kortin jossa lukee pakkosterilisointi?

Ohhoh!
Ohhoh!
7

Kyllä se on ne äänestäjät, jotka ovat idiootteja. Vaikka näkevät suoraan kuinka idioottimaista on samalla toitottaa yhteiskuntarauhasta sekä ympäristöasioista, ja samalla tuoda maa täyteen uusia levottomia lisääntyjiä ja kerskakuluttajia, niin äänestäjät vaan jatkavat samojen tällaisia hulluuksia parhaana ja ainoana politiikkana toteuttavien äänestämistä valtaan.

Sitä lepää kuten petaa?

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.