Yhdysvallat ja Kiina ovat sopineet suorasta kuumasta linjasta tekoälyhäiriöitä varten sekä virallisesta vuoropuhelusta teknologiasta. Samaan aikaan Donald Trump sanoo, ettei Yhdysvalloilla ole aikomustakaan hidastaa kilpailua, ja ettei hän halua jakaa amerikkalaista tekoälykehitystä Pekingin kanssa.
Sopimus syntyi Kiinan presidentin Xi Jinpingin kolmipäiväisen Washingtonin valtiovierailun päätteeksi, ja molemmat hallitukset ovat vahvistaneet asian, uutissivusto RT raportoi.
Vielä on kuitenkin epäselvää, mihin kanavaa on tarkalleen tarkoitus käyttää. Kumpikaan hallitus ei ole selittänyt, mikä lasketaan häiriöksi tai miten kanavan on tarkoitus toimia.
Peking puhuu vuoropuhelusta, Valkoinen talo superälystä
Kiinan ulkoministeriö sanoi lauantaina, että osapuolet perustavat viestintäkanavan "tekoälyhäiriöille" ja aloittavat virallisen kiinalais-amerikkalaisen tekoälyvuoropuhelun teknologian riskeistä ja hyödyistä. Seuraava kierros on määrä käydä marraskuussa.
Valkoinen talo kuvailee järjestelyä samankaltaisin termein, mutta omalla terminologiallaan. Valkoisen talon mukaan kanava kattaa tapaukset, joihin liittyy hallinnon nykyisin virallisesti kutsuma superäly (superintelligence), lyhennettynä SI. Tämä on termi, jota Trump käyttää nyt tekoälyn sijaan.
Ajatus oli olemassa jo ennen huippukokousta. Viime viikonloppuna valtiovarainministeri Scott Bessent ehdotti raportointijärjestelmää tekoälyhäiriöille neuvotteluissa Kiinan varapääministerin He Lifengin kanssa New Yorkissa. Huolenaiheet kattoivat kaiken kyberhyökkäyksistä ja biologisesta väärinkäytöstä epäonnistuviin autonomisiin järjestelmiin ja kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuviin uhkiin.
Trump ei halua hidastaa
Uudesta kanavasta huolimatta Trump teki selväksi, ettei hän ole valmis jakamaan amerikkalaista tekoälykehitystä Pekingin kanssa.
— Amerikan Yhdysvallat ei aio jarruttaa, Trump sanoi toimittajille Valkoisen talon ulkopuolella.
Hän väitti, että vaatimukset kehityksen hidastamisesta heikentäisivät etumatkaa, joka Yhdysvalloilla hänen mukaansa on. Kysyttäessä tiiviimmästä yhteistyöstä Kiinan kanssa tekoälyn kehittämisessä vastaus oli yhtä torjuva.
— Ennemmin en integroituisi, koska johdamme suurella erolla. Kun johtaa, sitä ei avata toisille, hän sanoi.
Xi haluaa ihmisen kontrollia
Kiinan johtajan äänensävy oli toisenlainen. Xi sanoi Trumpille, että maat kilpailevat tekoälystä, mutta ne voivat tehdä entistä enemmän yhteistyötä ja niiden tulisi toimia yhdessä väärinkäytösten estämiseksi.
— Tekoäly on pidettävä ihmisen hallinnassa, Xi sanoi.
Hän peräänkuulutti ihmiskeskeistä lähestymistapaa ja kahdenvälistä vuoropuhelua teknologian riskeistä ja hyödyistä. Kiina on ajanut vastaavia periaatteita laajemmissa maailmanlaajuisissa aloitteissaan tekoälyn hallinnoimiseksi.
Tekoälykeskustelu pyöri nimenmuutoksen ympärillä
Se, kuinka painavasti tekoälyaihe esiintyi vierailun aikana, on edelleen epävarmaa. Trump itse vähätteli sitä lauantaina.
— Emme käyttäneet kovin paljon aikaa siitä puhumiseen, hän sanoi.
Trumpin mukaan suuri osa keskustelusta koski sen sijaan hänen päätöstään korvata termi tekoäly (artificial intelligence) superälyllä (superintelligence).
Rajoitettu sopimus syntyy samaan aikaan, kun amerikkalaiset teknologiajohtajat ja kansainväliset virkamiehet varoittavat, että yhä tehokkaammat tekoälyjärjestelmät voivat ohittaa nykyiset suojatoimet tai niitä voidaan käyttää laajamittaisiin kyberhyökkäyksiin ja muihin uhkiin. Trump on kuitannut varoitukset tekoälyn vallankaappauksesta huijauksena ja sanonut, että kuka tahansa voittaakaan tekoälyn, voittaa kaiken.
Ennen marraskuun kierrosta on siis olemassa sopimus kuumasta linjasta, mutta ei tietoa siitä, mikä lasketaan häiriöksi tai miten kanavan on tarkoitus toimia. Trump sanoo, ettei Yhdysvallat hidasta tahtia.
Viisas ministeri, kun tälläisiä haluaa. Nostan hattua.
Viisas kansa, kun äänestää tuollaisia parlamenttiin ja ministereiksi. Heitän hatun ilmaan.
Suvakkituomariston ja oikeuslaitoksen olkikoirat alkaa paljastua.
Italiassa alkaa järki voittamaan,
Suomessa taasen kohta tilanne on takulla sama kun australiassa. https://www.youtube.com/watch?v=Xf5LRzbD5e8
Järkipuhetta.
Samanlaista näkyy olevan touhu joka puolella Eurooppaa. Neukkulan sortumiseen pettyneet vihreät ja vasemmisto (sama asia) ovat saaneet uuden palvottavan kohteen eli maahanmuuttajat. Ei saa arvostella, ei kritisoida eikä esittää minkäänlaisia negatiivisia mielipiteitä näitä uusia lemmikkejä kohtaan. Rajat auki kaikkien tulla, ei haittaa hämmennys, ei eripura eikä epätasa-arvo, puhumattakaan kustannuksista, jotka otetaan työssäkäyvien, lasten ja vanhusten selkänahasta.
Hyvä. Italiasta se alkaa. Lumipallo lähtee liikkeelle ja kasvaa lumivyöryksi, joka hukuttaa
kaiken globalistisen ja monikulttuurisen lian ja saastan.
Oikeistolla on sitä järkeä, jolla palautetaan kommunistisella kulttuurimarxistisella punaisella paskalla raiteiltaan suistettu maailma. Tämä ei tarkoita nk. ”valkoista ylivaltaa” eikä edes ”rasismia”, sillä juutalais lähtöinen kulttuurimarxismin kuppatauti eli äärimmäinen piripäinen absurdius lakkaa olemasta, joka tarkoittaa terveen järjen käyttöä, jota myös ”maalaisjärjeksi” kutsutaan, joka merkitsee sitä, että jokaista ihmistä rodustaan ja taustastaan riippumatta kohdellaan rikosoikeudellisesti ja yhteiskunnan jakamien taloudellisten etujen kohdalla tasapuolisesti mikä tarkoittaa myös sitä, että jokaisella on myös samanlainen vastuu yhteiskuntaa kohtaan osallistua ensisijaisesti itsensä elättämiseen työllä ja käyttäytymään sen asettamien lakien ja asetusten mukaisesti käsittäen sen, että hän itse on ihonväristään riippumatta vastuussa ja syy ja seuraussuhteessa omasta menestymisestään elämässä, joka aikaansaadaan koulutuksella ja henkilökohtaisella ÄO;llä ilman ”syrjintä” vinkumisia siitä, että todistukset ovat täynnä ”tuoleja” kun on housut kintuissa räpätty räppiä yötä myöten sormet harallaan ja coltilla osoitelle milloinminnekin.
Onneksi jotain hyviäkin uutisia välillä. Ehkä se tästä vielä lähtee mutta tiedossa on raivokasta vastarintaa, myös poliittisia murhia voi tapahtua vasemmistovihreiden ja islamistien taholta.