Puolan entinen pääministeri Mateusz Morawiecki varoittaa, että taistelu perustuslakituomioistuimesta voi päättyä kansalaissotaan. Hän syyttää Donald Tuskin hallitusta haltuunotosta, jollaista ei ole nähty Euroopassa vuoden 1989 jälkeen.
Morawiecki, joka johti kuusi vuotta Laki ja oikeus (PiS) -puolueen muodostamaa hallitusta, on viettänyt tuntikausia mielenosoittajien parissa perustuslakituomioistuimen ulkopuolella Varsovassa. Hänen arvionsa tilanteesta on synkkä.
— Tilanne voi eskaloitua kohti kansalaissotaa, ja siksi olen niin järkyttynyt, Morawiecki sanoo.
— Istumme ruutitynnyrin päällä, ja asiat voivat eskaloitua hyvin, hyvin jyrkästi lähipäivinä ja -viikkoina, hän sanoo.
Hän sanoo puhuvansa sekä kaduilla olevien mielenosoittajien että muiden puolueiden johtajien kanssa ja tietävänsä, että tilanne on aidosti vakava.
Kriisi puhkesi perjantai-iltana. Seitsemän Puolan parlamentin alahuoneen, Sejmin, valitsemaa tuomaria tunkeutui tuomioistuinrakennukseen valtion suojelupalvelun upseerien saattamana.
Tuomari Anna Korwin-Piotrowska ilmoitti tällöin ottavansa johdon käsiinsä ja hyllyttävänsä tuomioistuimen presidentin Bogdan Święczkowskin ja varapresidentin Bartłomiej Sochańskin kuukaudeksi. Święczkowski ei tunnusta hänen toimivaltaansa ja kutsuu väliintuloa "vallankaappaukseksi". Sochańskilta evättiin pääsy rakennuksen porteilla.
Siitä lähtien kaksi kilpailevaa johtoa on vaatinut itselleen maan ylintä perustuslakituomioistuinta.
Kiista on jatkunut pitkään. PiS:n kahdeksan hallitusvuoden aikana tuomioistuin täytettiin puolueen nimittämillä henkilöillä, mukaan lukien Święczkowski. Presidentti Karol Nawrocki on kieltäytynyt vannottamasta virkaan viittä tuomaria, jotka Tuskin enemmistö valitsi Sejmissä. He vannoivat valansa sen sijaan parlamentissa, mutta Święczkowski on estänyt heitä käsittelemästä tapauksia.
Nawrocki keskeytti virallisen vierailunsa Senegaliin ja meni suoraan tuomioistuimelle, missä syntyi nujakka tuomarijoukon kanssa hänen astuessaan sisään.
Hänen kansliapäällikkönsä Paweł Szefernakerin rakennuksen ulkopuolella lukemassa lausunnossa presidentti kutsui yön tapahtumia "Puolan tasavallan perustuslaillisen järjestyksen loukkaukseksi ja perustuslaillisen valtionelimen väkivaltaiseksi haltuunotoksi". Hän vaati, että hallituksen paikalle lähettämät valvontajoukot poistuvat tuomioistuimen alueelta.
PiS:n kannattajia kerääntyi rakennuksen ulkopuolelle, ja poliisi pidätti kolme henkilöä, jotka olivat kiipeämässä aidan yli. Poliisi sanoo, ettei se ole mennyt itse tuomioistuinrakennukseen.
Odotti, kunnes presidentti oli poistunut maasta
Morawieckille tapahtunut on ennennäkemätöntä.
— Tämä on ennennäkemätön haltuunotto. Koskaan Puolan historiassa vuoden 1989 jälkeen, tai sen puoleen minkään muunkaan Euroopan maan historiassa, hallitus ei ole yrittänyt ottaa perustuslakituomioistuinta hallintaansa poliisivoimien avulla, hän sanoo.
Hän syyttää Tuskia ajoituksen tarkoituksellisesta valinnasta. Puolan järjestelmässä presidentillä on valta vedota lainsäädäntöön ja vahva mandaatti suoraan valittuna johtajana, huomauttaa Morawiecki, joka kuvailee Nawrockia erittäin suosituksi presidentiksi.
— Pääministeri odotti, kunnes hän poistui maasta pitkään suunnitellulle matkalle Senegaliin, ja käynnisti väkivaltaisen hyökkäyksen perustuslakituomioistuinta vastaan. Tätä voidaan verrata vain menetelmiin, joita tietyt autoritaariset järjestelmät käyttävät Afrikassa tai joissakin Latinalaisen Amerikan maissa. Mitään tällaista ei ole tapahtunut Euroopassa viime vuosikymmeninä, hän sanoo.
— Monia patriootteja kerääntyi perustuslakituomioistuimen ympärille. Olin siellä useita tunteja eilen ja useita tunteja tänään, ja yritämme puolustaa tuomioistuinta Donald Tuskin haltuunotolta, Morawiecki sanoo.
Haluaa sivuuttaa presidentin veton
Morawieckin mukaan kyse ei ole tuomioistuimen johdosta itsessään, vaan siitä, kuka lopulta kirjoittaa Puolan lait.
— Heidän tarkoituksensa on tänään suoraan sanoen ottaa tuomioistuin hallintaansa ja käyttää poliittisesti nimitettyjä tuomareita Puolan oikeusjärjestelmän muuttamiseen perustuslailliset vaatimukset ja presidentin veto-oikeus sivuuttaen. He haluavat kiertää veton, joka on kirjattu perustuslakiimme, hyökkäämällä perustuslakituomioistuimen kimppuun ja alistamalla sen hallitukselle, hän sanoo.
Hän kutsuu sitä hallituksen erittäin vaaralliseksi siirroksi ja vetoaa vuosisatoja vanhaan vallanjaon periaatteeseen.
Osoittaa sormella Brysseliä
EU:sta ei ole tullut reaktiota, eikä Morawiecki sano odottavansakaan sellaista. Hän kuvailee komission johtoa vasemmistoliberaaliksi eliitiksi, joka on tukenut Donald Tuskia vuosikymmeniä.
— Tietenkään kukaan ei reagoinut, olipa kyse Brysselistä, Berliinistä tai Pariisista. Mutta en odottaisikaan heidän reagoivan, hän sanoo.
Hän näkee Puolan osana laajempaa kaavaa ennen ensi vuoden neljää tärkeää vaalia Ranskassa, Italiassa, Espanjassa ja Puolassa.
— Missä tahansa vasemmisto on uhattuna ja kärsii tappion tai voi kärsiä tappion tulevina kuukausina, se iskee. Jos isänmaalliset ja suvereenit puolueet voittavat ensi vuonna, voimme olla erittäin vahvassa asemassa muuttamaan Euroopan komission ja EU:n tärkeimmät toimielimet. Sitä he pelkäävät. He haluavat estää sen, ja siksi he hyökkäävät maa toisensa jälkeen, Morawiecki sanoo.
— Jos he onnistuvat Puolassa ja ottavat perustuslakituomioistuimen hallintaansa, jos tuomioistuinta hallitsee yhden miehen, pääministerin, tahto, silloin meillä on Puolassa puolidiktatuurinen järjestelmä. Ja tietysti Euroopan komissio taputtaa sille, hän sanoo.
Kahdentoista äänen päässä Tuskin syrjäyttämisestä
Morawiecki osoittaa tien ulos kriisistä: rakentava epäluottamuslause, jossa Sejm erottaa pääministerin valitsemalla samalla uuden. Hän on lähestynyt kahta Tuskin hallituskumppania, puolustusministeri Władysław Kosiniak-Kamyszia ja Sejmin entistä puhemiestä Szymon Hołowniaa.
— Olen kehottanut heitä olemaan tarpeeksi rohkeita tukemaan rakentavaa epäluottamuslausetta. Tarvitsemme vain kaksitoista ääntä. Toinen hallitsee noin viittätoista ääntä ja toinen noin kolmeakymmentä, joten voimme tehdä muutoksen tämän parlamenttikauden aikana, hän sanoo.
Morawieckin mukaan kompromissista ei ole enää toivoa. Hän sanoo Tuskin tehneen tiedotustilaisuudessa selväksi, ettei hän etsi sopimusta muiden poliittisten voimien kanssa, vaan aikoo vauhdittaa muutoksia ja pakottaa laillisesti valitut tuomarit eroamaan tai lukita heidät ulos toimistoistaan.
— Se tarkoittaa, että hän haluaa eskaloitua koko tilanteen, Morawiecki sanoo.
Kysyttäessä, voitaisiinko tuomioistuinta käyttää aseena hallituksen poliittisia vastustajia vastaan, hän vastaa, että se on täysin mahdollista. Hän huomauttaa, ettei Puolan oikeuslaitoksessa koskaan suoritettu minkäänlaista tuomareiden taustaselvitystä kommunismin kaatumisen jälkeen ja että hänen oman hallituksensa uudistukset etenivät liian hitaasti.
— Lisää tähän tämä muutos perustuslakituomioistuimessa, ja sinulla on erittäin vaarallinen sekoitus: oikeuslaitos, joka käytännössä, korostan käytännössä, on suurelta osin alisteinen nykyiselle pääministerille, seuraajalleni Tuskille. Siksi tilanne on poliittisesti niin vaarallinen, Morawiecki sanoo.
Naamapalmu.. Se tunne, kun suunnilleen kaikki artistit joita on itsekin joskus kuunnellut osoittautuu täysiksi retardeiksi!
Onneksi en ole vapaaehtoisesti kuunnellut. Mutta siitä täytyy Shithead O’Connorille hattua nostaa että on kyllä ehtinyt kokeilla ja ”ilmoittautua” yhdeksi sun toiseksi elämänsä varrella. Mikähän trauma tuollaista aiheuttaa?
Sinead O’Connor pitää itseään älykkäänä uskonnollisen totuuden etsijänä ja sitten eksyy islamiin.
Muistelen kuulleeni uutisointeja em. artistin mielenterveydestä. Ei niinkään hyvällä tasolla.
Ns.uskonto, jonka debunkkaa heti ensimmäisellä minuutilla.
Koskahan se hoksaa olevansa mies?
Luulee olevansa voittajien kastissa.
”Kaikki uskonnollinen tutkimus johtaa islamiin.”
He he, jopa vitsin murjaisi. Vaan taitaa olla tosissaan, kun on se polla niin sikinsokin.
Huumeet tuhonneet ne pienetkin aivon rippeet. Säälittävä ja oman länsimaisen kultuurin petturi. Onko noilla ”viihdetaiteilijoilla” joku oma aine joka pistää aivot nolla tilaan lopullisesti.
Kaikki uskonollinen tutkimus ja ajattelu johtaa aurinkoon. Kaiken luoja ja mahdollistaja.
Tainnu naksahtaa päässä pahemman kerran.
Tämä neitokainen aikanaan joskus 1990-luvulla kirosi Katolisen kirkon alimpaan helvettiin, mikä vaikutti hyvin negatiivisesti hänen uraansa tai ainakin hän sai ”vastakaikua” suuren yleisön taholta, joka ei ollut positiivista laatua. Tällainen esimerkki löytyi muistaakseni Youtube -listasta, jossa oli eritelty kaikkien sellaisten maailmantähtien tekemiä ”möläyksiä”, jotka osoittautuivatkin melkoisiksi virhelaskelmiksi esittäjänsä kannalta.
Ehkä yksi kuuluisimmista esimerkkinä tästä käy The Beatlesin kantavan voiman John Lennonin (1940-1980) 1960-luvulla antamassa haastattelussa maininta siitä, että ”Beatles on suositumpi kuin Jeesus”. Tämä aiheutti Amerikoissa vastareaktion, jossa Beatlesien levyjä poltettiin roviolla ja Lennon joutui myöhemmin pyytelemään anteeksi sanomisiaan ja selittelemään, että hänen sanomaansa on ymmärretty ”väärin”.
Sinead O’Connor oli tunnettu 1990-luvulla siili tukastaan ja päästä joka oli ajeltu lähes kaljuksi. Muutoinkin hän tuolloin oli oma persoonansa naisena, eikä edustanut valtavirtaa naisartistien seksillä kuorrutetuista esityksistä ja olemuksesta.
Kääntyminen muslimiksi on luonnollinen jatkumo tästä ”omaperäisyydestä” ja oman tien kulkemisesta, johon on aina kuulunut tietty kapinallisuus valtavirtaa vastaan. Se, että onko kenenkään länsimaalaisen naisen omalta kannalta edullista kääntyä muslimiksi? On ainakin länsimaisesta miesnäkökulmasta katsottuna sulaa hulluutta, mutta sitähän ei ”meiltä” kysytä. Eikä tarvitsekaan kysyä, mutta onko tuolloin enää sitten syytä edes odottaa jotain pelastavaa ”ritaria” sen jälkeen kun islamin ”salat” paljastuvat asianomaiselle koko karmeudessaan, sillä musliminainen on reaalisesti kuin ”vääräuskoinen”, jonka henki ja elämä on sidottu seitin ohuella langalla vailla mitään arvostusta siitä, että on musliminainen.
Muslimien vapaamuurari-veljeskunta on Lännen, lue ennenkaikkea Rotschildin terrorityökalu maailman valloittamiseksi. Tuon veljeskunnan omana tavoitteena on saattaa islamilainen laki voimaan koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa:
”Masonic Muslim Brotherhood is West’s Terror Arm
Jamal Khashoggi’s murder reveals that the Muslim Brotherhood
is at the vanguard of the Rothschild’s conquest of the world.
Below, Anders Bruun Laursen explains that they are behind the ”Arab Spring,” as well as Muslim terror and migration. Khashoggi was a MB kingpin. All those who decry his murder are also Muslim Brothers like
Erdogan or high-level Freemasons. The reaction to his murder is
a reflection of the importance of the MB to the Rothschild’s NWO.
…
By Lorenzo Vidino, deputy director at the Investigative Project, a Washington D.C.-based counterterrorism research institute: ”The Muslim Brotherhood’s ultimate goal is rather to extend Islamic law throughout Europe and the United States”…”
Koko artikkeli: https://www.henrymakow.com/2018/10/masonic-muslim-brotherhood.html
Rotschild-agentti Macron tukee tehokkaasti Rotschildin/Muslimiveljeskunnan maailmanvalloitus-agendaa:
”Presidentti Macron: Eurooppaan 200 miljoonaa afrikkalaista, nationalismi “tappavaa””,
https://rkkuutiset.wordpress.com/2018/04/18/presidentti-macron-eurooppaan-200-miljoonaa-afrikkalaista-nationalismi-tappavaa/
Macron on myös Merkelin aisapari Brysselin Kalergi-suunnitelman mukaisen eurooppalaisten valkoisen kansanmurhan toteuttamisessa.
*
”Ranskan sisäministeri juuri ennen eroamistaan: Suurin pelkomme on, että salafistit voittavat seuraavat vaalit”,
https://www.kansalainen.fi/ranskan-sisaministeri-juuri-ennen-eroamistaan-suurin-pelkomme-on-etta-salafistit-voittavat-seuraavat-vaalit/
Ranskalainen kirjailija lähiöiden islamisoitumisesta: “Emme ole enää Ranskassa”,
https://www.kansalainen.fi/ranskalainen-kirjailija-lahioiden-islamisoitumisesta-emme-ole-enaa-ranskassa/
*
Afrikkalainen piispa: ”Eurooppa islamisoituu, koska kirkko nukkuu!”
Rooman Vatikaanissa pidettävässä piispojen Synod on youth 2018 -kirkolliskokouksessa afrikkalainen piispa on nuhdellut eurooppalaisen kristinuskon velttoutta sanomalla, että se avaa oven ”islamin invaasiolle”.
http://oikeamedia.com/o1-86712
Davitt on iirinkielinen versio askenasijuutalaisesta sukunimestä, joka merkitsee Daavidin poikaa. Muita versioita ovat mm Davidson, Davidsson, Davidovitch ja Davidoff jne.