Ruotsin kunnissa on havaittu epäiltyjä rekrytointiyrityksiä, huumekätköjä ja rikollisten tapaamisia urheilutiloissa. Uusi tutkimus osoittaa, että ongelmat koskettavat lähes joka viidettä kuntaa – paikoissa, joissa lasten ja nuorten pitäisi voida harjoitella turvallisesti.
Löydökset perustuvat Bonnier-omisteisen DN:n selvitykseen Ruotsin 290 kunnasta. Vastanneista 287 kunnasta 54 ilmoitti kokeneensa jengeihin liittyviä ongelmia kunnallisissa urheilutiloissa – lähes joka viides vastaaja. Vastaukset kerättiin 12. toukokuuta ja 1. heinäkuuta 2026 välisenä aikana.
30 kuntaa oli havainnut yrityksiä tai epäiltyjä yrityksiä rekrytoida lapsia ja nuoria. 29 kunnasta oli löydetty kätköjä, jotka sisälsivät muun muassa huumeita. Kunnat kuvailivat myös väkivaltaa, uhkailua, ilkivaltaa ja rikollisia, jotka käyttävät tiloja tapaamispaikkoinaan.
11-vuotiailta kysyttiin, halusivatko he töitä
Botkyrkan kyselyvastauksessa kuvataan, kuinka noin 20-vuotiaat nuoret aikuiset kysyivät 11-vuotiailta, halusivatko he töitä. Lapset pelästyivät ja juoksivat kotiin.
Haningessa huumekätköjä on löytynyt kukka-altaista, roskakoreista ja yleisistä vessoista, mutta myös kattojen alta ja tekonurmen alta. Ongelmat eivät rajoitu vain suurkaupunkeihin ja niiden ympäryskuntiin: myös pienemmät kaupungit, kuten Sala ja Bollnäs, ovat raportoineet ongelmista.
Ruotsin poliisiviranomainen korostaa, että rikolliset voivat lähestyä nuoria myös urheilukentillä. Toukokuussa virasto kuvaili lähestymistapoja Huddingen Stuvsta IP:llä ja Solnan Skytteholms IP:llä, jotka oli tulkittu yrityksiksi saada lapset tekemään rikoksia. Sitä, mitä näissä kahdessa tapauksessa oli tarkalleen ottaen tapahtunut, ei ollut kuitenkaan täysin vahvistettu.
— Missä ikinä nuoret ovatkin, siellä ovat myös ne, jotka haluavat vetää heidät mukaan rikollisuuteen – tämä pätee niin verkossa kuin fyysisissä ympäristöissä, sanoi Solnan kunnallispoliisi Raoul Silverbring.
Lisää aikuisia ja vähemmän piilopaikkoja
Haninge on vastannut tilanteeseen lisäämällä aikuisten läsnäoloa, parantamalla valaistusta ja karsimalla pensaikkoja. Muita kuntien toteuttamia toimenpiteitä ovat vartijat, etsivä nuorisotyö, lukot, hälyttimet ja parempi suojaus luvatonta pääsyä vastaan, sekä tiiviimpi yhteistyö poliisin, sosiaalitoimen ja paikallisten seurojen ja yhdistysten kanssa.
Poliisi kehottaa aikuisia, jotka ovat huolissaan lapsen ajautumisesta rikollisuuteen, hakemaan apua välittömästi poliisilta, sosiaalitoimelta tai lapsen koulusta.
Se koira älähtää …
Juuri näin :):):)
Sivistyshistoriassa mennään jo kovaa vauhtia taaksepäin. Valta keskittyy ja vallanpitäjät ovat saaneet päähänsä, että vain he saavat päättää sen, mikä on totta ja mikä ei. Poispääsy tästä tilanteesta on hidasta ja kivuliasta, kuten roviolla vääräoppisena v. 1415 poltettu Jan Hus sai kokea. Vielä Galileo Galilei sai 1600-luvun alkupuolella julkisesti perua ”valeuutisensa” siitä, että maapallo kiertää aurinkoa.
Suomessa siihen loppuisi koko Suomen valtamedian toiminta kuin seinään ja koko porukka lentäisi lusimaan vuosiksi.
Kaikki luonnonlait väännetään päinvastaiseksi. Valeuutiset ovat oikeita uutisia ja ”Oikeat” uutiset ovat valeuutisia. Näillä mennään YLE esim. on täydellisessä, minun asettamassa bannissa rajoittamattoman ajan. Syy: No, kyllähän te, jotka näillä sivuilla käytte tiedätte.
Niinpä! Pitäisivät edes kuppaisen turpansa kiinni!
Laki valehtelusta on tarpeen ja sitä tarvittaisiin Suomessakin. Lain tulisi koskea myös poliitikoita. Nyt suomessa voi syytteen saada uutisesta, joka jakaa ja levittää todellista tietoa, kunhan vain tieto loukkaa esimerkiksi seksuaalisesti poikkeavia tai kulttuurellisesti poikkeavaa joukkoa.
Joku kommentoija ymmärsi valehtelun sekavasti. Valhe ei ole lähelläkään totta ja yleensä valhe paljastuu ennemmin tai myöhemmin. Totuus ei pala tulessakaan, sanotaan.
Tätähän täytyy kannattaa meillekin ja takautuvasti, myös muut valehtelijat kymmeneksi vuodeksi linnaan. Ei vankiloihin mahdu, pitää rakentaa leirejä, suuria sellaisia.
Montakohan toimittajaa, poliitikkoa jne on sen jälkeen kusettamassa kansaa, ei taida kauhean montaa jäädä.