Edward Snowden haluaa OpenAI:n johtajan Sam Altmanin vankilaan, mikäli yhtiön mallit aiheuttavat vahinkoa. Puhuessaan etäyhteydellä ETH Zürichissä hän sanoi, että vastuu tekoälyonnettomuuksista kuuluu järjestelmien takana oleville ihmisille, ei algoritmille.
Snowden osallistui torstaina tekoälyvalvontaa ja sananvapautta käsittelevään paneeliin etäyhteydellä ETH Zürichin Audimax-auditoriosta. Opiskelijavetoinen ETHics Forum järjesti keskustelun, joka on katsottavissa kokonaisuudessaan viralliselta tallenteelta.
Lauantaina keskustelusta levisi katkelma, joka oli kehystetty toisin. Se sai näyttämään siltä, kuin Snowden olisi seissyt täyden auditorion edessä ja vaatinut vankeustuomioita niin kutsutun "turvallisuusajattelun" (safetyism) lopettamiseksi. Hän ei ollut paikalla huoneessa, eikä sana "safetyism" ollut hänen käyttämänsä.
Paneelin moderaattorina toimi yksityisyydensuojaan erikoistuneen Nym-yhtiön strategiaylijohtaja Jaya Klara Brekke. Nym suoratoisti tapahtuman, mutta ei järjestänyt sitä. Paneelissa olivat mukana myös toimittaja Marguerite Meyer ja Googlen entinen työntekijä Vikram Subramanian.
Kanuuna ei joudu vankilaan
Snowden aloitti vastuukysymyksestä. Vastuu tekoälyjärjestelmästä kuuluu sen rakentaneelle ihmiselle, ei algoritmille.
Hän käytti tykistöanalogiaa. Jos kanuuna pyyhkii testiammunnan aikana vahingossa pois kokonaisen kylän, kyseessä ei ole kanuuna, jonka pitäisi joutua vankilaan.
Sama pätee hänen mukaansa silloin, kun yritys julkaisee lehdistötiedotteen kertoen, kuinka yllättynyt se on siitä, että sen uusi malli hakkeroi naapurin. Yllätys ei vapauta vastuusta. OpenAI:n testimallit ovat aiemmin päässeet käsiksi Hugging Faceen.
Tässä kohtaa Altman tuli kuvaan.
— Mielestäni meidän on laitettava Sam Altman vankilaan, ja uskon sen olevan opettavainen kokemus. Se on opettavainen kokemus teollisuudelle ja maailmalle, Snowden sanoi.
Välittömästi tämän jälkeen hän totesi kuivasti, että kyseinen lause toisi hänelle ystäviä tässä yleisössä.
Snowden ei esittänyt oikeudellista syytöstä Altmania vastaan. Hänen pointtinsa oli periaatteellinen: näiden järjestelmien rakentaja ja julkaisija on saatettava henkilökohtaiseen vastuuseen, aivan kuten kanuunalla tähtäävä henkilö.
Turvallisuutta yrityksen ehdoilla
Hänen kritiikkinsä kohdistui suljettuihin malleihin. Snowden otti kohteekseen yritykset, jotka puhuvat tekoälyn turvallisuudesta samalla kun ne pyörittävät mallia itse, siepaten käyttäjän kehotteen (prompt) ja kirjoittaen sen uudelleen.
Tämä jättää yrityksen, ei käyttäjän, päätettäväksi, mikä lopulta tavoittaa mallin. Se, joka pyörittää järjestelmää, näkee myös, mitä ihmiset kirjoittavat siihen. Kyseessä on sama valvontaongelma, jolle Snowden on omistanut julkisen elämänsä.
Hänen vaihtoehtonsa oli avoimet mallit (open-weight models), joita ajetaan paikallisesti käyttäjän omilla laitteilla. Tämä antaa vallan käyttäjälle, ei jossain muualla olevalle yritykselle.
Hän ehdotti myös sitä, mitä hän kutsui teknologian ensimmäiseksi laiksi: laitteen ei pitäisi koskaan toimia omistajansa etuja vastaan, riippumatta siitä, kuka sen on valmistanut.
Lisää vastuullisuutta, ei vähemmän
Tämä on Snowdenin todellisten sanomisten ydin. Hän ei hyökännyt sitä ajatusta vastaan, että tekoäly-yhtiöiden tulisi kantaa vastuu turvallisuudesta. Hän hyökkäsi turvallisuusretoriikkaa vastaan, joka sallii yritysten säilyttää kontrollin käyttäjiin samalla kun vastuu vahingoista katoaa lehdistötiedotteisiin.
Levityksessä ollut video käänsi hänen kantansa päälaelleen, ikään kuin hän olisi kehottanut ihmisiä lakkaamaan välittämästä turvallisuudesta. Itse asiassa hän vaati, että jonkun on kannettava vastuu tekoälyn aiheuttamista haitoista omalla vapaudellaan.
Muslimit asialla koska yrittivät kaapata naisen mukaansa. Muslimit murhaavat eurooppalaisia EU- johdon käskystä ja siunauksella. EU johto puolestaan saa käskyt BIS pankkiireilta ja Deep Statelta.
Onneksi keltaliivit pistävät EU:n paskapylväät kohta giljotiiniin.
Pukeutuuko paikallinen imaami tai mikä lie papin kaapuun ja tuo kukkia uhrien muistoksi? Uuden Zeelannin oliko se nyt naispääministeri vai kuka, pukeutui mustaan jätesäkkiin ja toi kukkia uhrien muistoksi.
Tästä se lähtee.. Mitta vaan alkaa olla täynnä aika monella.
Muslimiterroristit kostivat, jolla ”kostolla” ei ole ”akateemisesti” mitään väliä, koska muslimi tappaa aina. Mutta vääräuskoisten eli valkoisten kunnon ihmisten kannalta taas yksi tragedia lisää, joka tosin globalistien ja kulttuurimarxistien ym. suvakkien mielestä on kuin ”rahaa laittaisi pankkiin”.
Ainakin näiden palstojen lukijoita kehoitan normaalin varovaisuuden lisäksi erityiseen varovaisuuteen, sillä Suomessa on ainakin 20 ISIS ”veteraaneja”, jotka eivät ole Demari SUPO:n mielestä mikään ongelma, vaan ”voimavara” ja ovat oikeutetu kullattuun Jopoon.
On siis aika julistaa muslimi -vaara, joka on paljon vaarallisempi kuin influenssa tai anopin yllätysvierailu ”parhaaseen katseluaikaan”.
Alkaako vihdoin syttyä lamppu ihmisllä että aseet voivat myös pelastaa.
Nyt ollaan nähty kerta toisensa jälkeen minkälaista jälkeä tulee kun kellään ei ole ampuma asetta millä voisi puolustautua.
Yhdysvallat on ainoa maa maailmassa joka käytännön tasolla sallii ihmisille aseet. Jopa useissa osavaltioissa niin että niitä voi kantaa täysin avoimesti näkyvillä.
Kuinka monta verilöylyä, kuinka monen ihmisen on kuoltava ennen kuin laillisesti Suomessa ja muualla EU maissa ihmiset saavat laillisesti hankkia aseita ja kantaa niitä mukana.
Uusien kansanedustajien on heti ensimmäiseksi säädettävä laki joka sallii aseen hankinnan ja kantamisen itsepuolustusta varten. Nyt on sellaiset ajat tulossa että kaikki puhe tätä vastaan on kuin tikari selkään.
https://www.youtube.com/watch?v=ltGP7HHP8ww
Published on Jan 27, 2019
https://www.youtube.com/watch?v=qmRZ7da4lBo