Keskiviikkoaamuna löydettiin kaksi toimintakuntoista käsikranaattia ulkoa Hässleholmenin kaupunginosasta Boråsissa, Ruotsissa. Poliisi sai ensimmäisen ilmoituksen epäilyttävästä esineestä hieman kello 07.30 jälkeen, ja pian tämän jälkeen alueelta löytyi toinen samankaltainen esine.
Partio löysi työskentelyn aikana toisen epäillyn käsikranaatin. Eli nyt käsittelemme siellä kahta esinettä, kertoi poliisin tiedottaja Fredrik Svedemyr keskiviikkoaamuna.
Löydön seurauksena poliisi kehotti alueen asukkaita pysymään sisätiloissa. Myös läheinen koulu, jossa opiskelee noin 800 oppilasta, evakuoitiin varotoimena, raportoi SVT Nyheter Väst.
Poliisi vahvisti myöhemmin, että kyseessä oli kaksi toimintakuntoista käsikranaattia. Kansallinen pommisuojausyksikkö (Nationella bombskyddet) eristi ja poisti kranaatit puoleenpäivään mennessä. Osa alueen tiesuluista ja eristyksistä kuitenkin jäi vielä voimaan.
– Pommisuojausyksikkö on käsitellyt esineet, joten evakuoinneille ei ole enää tarvetta, Svedemyr sanoi.
– Sen sijaan pidämme joitakin eristyksiä edelleen voimassa teknisistä tutkintasyistä, hän lisäsi.
Tapausta tutkitaan, mutta poliisi ei toistaiseksi ole antanut lisätietoa mahdollisista syyllisistä tai motiiveista.
Laihian urheiluseurat ja vapaaehtoiset äkkiä etsimään.
Katoaa helvetin paljon suomessa ihmisiä? Kumma juttu! En tiedä onko normaalia, mutta tuntuu katoavan porukkaa niin perkeleesti!!
Varmaan salaliitto niinku tietyn porukan mailmanvalloitus suunnitelma tai afganistanin sota huumeita ”vastaan”!
Paljon esimerkiksi muistisairaita on koti”hoidossa” eli käytännössä heitteillejätettyinä, tämä on lisääntynyt viime vuosian ja samalla kas kummaa ovat lisääntyneet myös haahuilemaan lähteneiden ja jostakin jäätyneinä löydettyjen vanhusten tapaukset.. Hallintomme intressit ovat muualla kuin oman maan kansalaisten hyvinvoinnissa ja turvallisuudessa. Vanhus on jätettä tai kuolemanteollisuuden, jota ennen sanottiin vanhustenhoidoksi, raaka.ainetta. SPR ja muut sitten vielä koijaavat pahimmissa tapauksissa perinnötkin itselleen.
Muistisairauden edetessä aktiivisempi karkailuvaihe loppuu, mutta samalla oman hygienian hoitaminen ja ruoanlaitto taidot tuottavat vaikeuksia. Siinä vaiheessa pesulla käyntiin pitää käskeä ja ruoka laittaa tarjolle. Seuraavaksi wc käyntiin tarvitaan apuri ja pesemiseen riisumiseen ja pukemiseen. Vaipat tulevat ajankohtaiseksi. Kotisairaanhoito käy kymmenissä kohteissa päivässä. Jos ehtii hoitaa hygienia puolen ei välttämättä ehdi syöttää. Muistisairauden edetessä vanhus ei osaa avata ruokakuljetuksen laatikkoa ja purkkeja, kun ei osaa edes syödä itse. Eikä juoda.Hän vain odottaa että joku tulisi.
Ruokakuski saakin usein vaihtona koskemattoman pakkauksen.
Pian on vaihe jollon vanhus vain makaa apaattisena. Hän ei hievahdakaan ilman ulkopuolista apua.
Valtio on kuitenkin katsonut tärkeimmäksi työntää veronmaksajien rahat EU-jäsenmaksuihin, pankkien tukipaketteihin, kehitysyhteistyöhön ja haittamaahanmuuttoon. Suoraan sanottuna päättäjämme suorittavat kansanmurhaa.
70-vuotias suomalainen mies! Who cares?