Mainos:

Sipilän vastaus Oikeusasiamiehelle : En hyödy Terrafamen miljoonista!

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 2.1.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Sipilä on vastannut eduskunnan oikeusasiamiehelle kysymykseen esteellisyydestään päätöksenteossa Terrafamen pääomittamisesta valtion varoista. Sipilä kiistää itsensä tai perheensä hyötyneen yhtiön saamista huomattavista tukiaisista. Hän kiistää myös tienneensä päätöstä tehtäessä Terrafamen ja Sipilän perheen osittain omistaman Katera Steelin välisistä urakkasopimuksista.

Asiasta kertoi Yle 02.01.2017. Pääministerin vastaus oikeusasiamiehelle on Yle:n hallussa.

Juha Sipilän vastaus noudattaa suomalaisen poliittisen kulttuurin perinteitä: Pääministerin perheen omistaman yrityksen saama tilaus 100:n miljoonan tukiaisen valtiolta juuri vastaanottavalta firmalta ei Suomessa ole raskauttavaa, ellei erikseen todisteta, että joku on tiennyt, tai jostain on sovittu. Pidemmät parlamentaariset perinteet omaavissa maissa noudatetaan toisenlaisia nuotteja.

Parlamentaarisessa hallintotavassa korkein valta kuuluu kansalle. Lainsäädäntö- ja varsinkin toimeenpanovallan käyttäjien ehdottoman moitteettomuuden ja epäilysten ulkopuolella pysyttelyn vaatimus tukee hallinnon ja valtioinsituution legitimiteettiä, jonka edellytyksenä on luottamus.

Mainos:

Valtiot, joissa ei ole huolehdittu hallinnon oskottavuudesta kansan silmissä, ja valtiojärjestyksen nauttiman kunnioituksen korkeasta tasosta, ovat saattaneet jopa hajota. Mikä tahansa vihamielinen taho voi käyttää tilaisuutta hyväkseen, jos poliittinen järjestelmä ei näyttäydy kansalaisten silmissä rikkeettömänä. Tästä on esimerkkejä aivan viime vuosiltakin.

Mitä tapahtui 31.12, Senaatintorilla, ei voi olla irrallaan Sipilän po. selonteossa oikeusasiamiehelle osoittamasta asennoitumista. Moni suomalainen saattaa jo nyt nähdä, että Juha Sipilällä on enää yksi isänmaallinen teko tehtävänään. di-gold

 

banner_money_v2_300x250

48,718 total views, 3 views today

loss data in to excelJaxon's short life has not been without struggle, and his parents' candid accounts on social media have garnered global attention.In a September Facebook post, Brandon Buell explained the couple's decision to continue the pregnancy oakley sunglasses after learning at a 17 week untrasound their son had something wrong."When NBA Jerseys Cheap we first learned there were concerns for Jax during the pregnancy, we were given the options of carrying him to term or having an abortion because there was the unknown issue. No doctor could tell us exactly what was wrong or what to expect, but we did make sure to ask if Jaxon was in pain or was suffering, and we asked if there were any added risks Cheap Football Jerseys for Brittany during the pregnancy fake oakleys or potentially at time of delivery. You can just show up at any one of the Coffee with a Cop events near where you live and sit down with a hockey jerseys police officer and talk. You may find out you have a lot in common, you also may disagree on some things too but that's okay! The important thing is you will learn from each other, and that is what we need most in this country right now. The main things that you want to remember about handing the ball off to the runningback is the quarterback has to go to the runningback and has to put the ball in the belly of the runningback. It is not the responsibility of the runningback to chase down the ball. Please also note that all percentages refer to year over year progress except where otherwise noted. Our discussion of financial results excludes the impact of acquisition fake oakleys and integration related expenses, financing charges, the amortization of intangible assets, and financial impacts associated with expected and actual dispositions of non core businesses and assets unless otherwise noted. We believe that pro forma presentation provides a more meaningful comparison of the operating performance of the businesses, and also includes the effects of acquisition accounting, and excludes certain costs and expenses directly related to the transaction. We have provided substantial transparency in detail on these items in our earnings press release and 10 Q. Cook 5 minutes, then stir in tomatoes, kidney beans, and hot sauce. Ladle soup into shallow bowls and top each bowl with a generous handful of crushed tortillas and cheese. I authentic nfl jerseys usually tune out when the newscast segues into sports, because there's only so much space in my skull, but this particular story was at the intersection of sports and gender politics, so I listened. The commentator was outraged about the brief, two game suspension of Ravens' running back Ray Rice received after he beat his then fiance unconscious on camera in a casino elevator.
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Päivi
Päivi
9

Onpa jätkällä pokkaa! Pystyy valehtelemaan vaikka korvat heiluu ja kaikki muut tietää että puhuu potaskaa.

Totuutta etsimässä
Totuutta etsimässä
9

Se että ”ei hyödy miljoonista” on suuri vale eikä se vastaa oikeusministerin kysymykseen. Mistä Sipilä tietää että tulot ovat miljoonia jos ei kerran ole mitään eturistiriitaa.

Vanha vaari
Vanha vaari
9

Tämä paljon puhuttu ”Sipilän sukulaisten yhtiön ” kuljetintoimitus Terrafamelle on luokkaa 500 000 euroa ja saatu tarjouskilpailun jälkeen. Siitä asiantuntijat ovat arvioineet tulevan katetta 25 000- 45 000 euroa.
Miljoonat ovat taas se 100 000 euroa miljoonan, jonka valtioneuvosto myönsi ministeri Rehnin esityksestä Terrafamelle. Kuljetin oli tilattu ennen tätä päätöstä. Tässä hyötyy lähinnä Kainuun kaivoksella työllistetyt ei Sipilä. Ehkä jokin heistä on Sipilän kaukainen sukulainen ? Kun ei pidä Sipilän hallituksen politiikasta niin silloin voi ja pitääkin haukkua Sipilää minkä ehtii. Se on politiikan luonnon laki ja näkyy myös eduskunnan kyselytunnilla.

Kalle Niemelä
Kalle Niemelä
9

Minkätähden pääministerin pitää olla niin ohut nahkainen, että joka väitteeseen ja syytökseen pitää kommentoida ja puolustautua. Eikö tyhjät roskat karise itsestään? Sitten väitetään että täytyy kiireessä säätää lakeja. Ei ehdi niihin tarpeeksi perehtyä, kun kaikki aika menee, syytösten ja väitteiden setvimiseen.

Tutkimattomat ovat Sipilän tiet
Tutkimattomat ovat Sipilän tiet
9

Juha Sipilä = lestadiolaisuus + korpikommunismi

Pekka Ala-Prinkkilä
Pekka Ala-Prinkkilä
9

Voi pitääkin paikkansa.
Mutta kunhan suku ja lestadiolaismafia hyötyvät riittää sika Sipilälle.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.