Mainos:

Ravikatsaus: Kylmäveristen SUUR-Hollola voitto Parvelan Retulle ja Hannu Torviselle

Päivitetty 8.8.2021, Julkaistu 11.7.2021 – Kirjoittaja Toimitus

Ravikatsaus koosteessa kylmäveristen SUUR-Hollola ajoja koskien haastattelussa Hannu Torvinen.

Kisatunnelmia Suomen parhaimmistoon kuuluvien kylmäveristen kisaan löytyy Youtubesta haulla : Kylmäveristen Suur-Hollola Ajo 2021.

Ahkerat ja persoonalliset Suomenhevosemme ovat aina näyttäviä radalla. Tämäkin kilpailu juostiin "mestarit areenalla" tunnelmissa.

 

Lähtölista 4.7.2021 Kylmäveriset 2140m:

Mainos:
  1. SUVELAN RINSSI ja Teemu Okkolin
  2. STALLONE ja Antti Teivainen
  3. SÄIHKEEN SÄHINÄ ja Santtu Raitala
  4. HETVIINA ja Antti Tupamäki
  5. PARVELAN RETU ja Hannu Torvinen
  6. ULJAS SUOMALAINEN ja Ari Moilanen
  7. VEERAN POIKA ja Jarmo Saarela
  8. SHEIKKI ja Arto Hammar
  9. ROKIN MAXI ja Henri Bollström
  10. PYÖRYLÄN PARONI ja Esa Holopainen
  11. JOKIVARREN KUNKKU ja Jukka Torvinen
  12. H.V.TUURI ja Iikka Nurmonen
  13. JORIINI ja Hannu Hietanen
  14. VIXELI ja Tapio Perttunen

 

 

VOITTAJA KOLMIKKO:

  1. PARVELAN RETU JA HANNU TORVINEN
  2. JOKIVARREN KUNKKU JA JUKKA TORVINEN
  3. ULJAS SUOMALAINEN JA ARI MOILANEN

 

Kilpailua lähdön jälkeen alkutaivalta hallitsivat Jokivarren Kunkku, H.V.Tuuri ja Pyörylän Paroni sekä Suvelan Rinssi.

Tiukassa kisassa erinäisten laukkavaiheiden jälkeen päästiin loppumittelöön jossa Parvelan Retu jyräsi johtavan Stallonen rinnalle, näyttäen tutulla ja vahvalla taktiikallaan miten voittajana juostaan maaliin.

Toinen puolikas huikeaa 19.0 aikaa, päätöspuolikkaalla 21,0.

 

 

Hannu Torvisen mukaan Parvelan Retu on poikkeuksellinen hevonen. Sitä ei kiinnosta matkalla seurustelu muiden kanssa, vaan lähtötilanteen selvitettyään se tietää minne on menossa ja tahtoo voittajana maaliin. Hannu on ajanut hevosta jo kolmisen vuotta.

Retun vahva kilpailuvietti aiheuttaa joskus jännitystä lähtötilanteissa, koska se on niin innokas. Kun se malttaa "lähtöselvityksen", on se  sitten menoa.

Hannu Torvinen kuuluu nuoresta iästään huolimatta Suomen kärkikaartiin ravivalmentajissa ja ohjastajissa, ja raviurheilun ammattilaisena. Oppi hevosiin tuli kotoa. Heikki Torvinen tunnetaan hyvin raviurheilu taustastaan. Hannun veli Jukka sijoittui tässä kisassa hienosti kakkoseksi.

Hannun mukaan veljekset eivät juuri riitele. Hannu täyttää ensi vuonna pyöreät 30v ja toteaa, että heillä on hieno suhde veljesten kesken, ja he kumpikin arvostavat kovasti kotoa saatuja oppeja, ja taitoja, ja arvostavat sitä, että ovat saavuttaneet alan asiantuntijoiden luottamuksen.

  • "On mukavaa keskustella Jukan kanssa hevosista ja alasta ja erilaisista ajatuksista".
  • "Retu on poikkeuksellinen ja lahjakas kilpailija. Se on vasta kuusi vuotias. Se on aina hyväntuulinen kilpailupaikalla ja motivaatio kilpailemiseen on aina todella hyvä".
  • "On vahva kiitollisuuden tunne siitä, kun on päässyt uralla hyvin eteenpäin ja saanut menestyä. Nyt menossa yhdeksäs vuosi pelkkää kilvanajoa", Hannu kertoo.

 

Ehtiikö Hannu raviurheilun lisäksi harrastaa muuta ?

  • "Istutaan paljon kärryillä ja autossa, joten omankin kehon kunnossa pitäminen, ja treenaaminen on tärkeätä, ja sitä tulee harrastettua töiden eli kilpailujen ohella.Kesä on tiukkaa aikaa ja vaatii huoltavaa treenaamista, talvella se on sitten kovempaa treenaamista. Kolmekymmentä vuotta olisi ainakin vielä uraa jäljellä, joten pitää pitää itsestä ja kehosta huolta", Hannu nauraa.

 

Nähdäänkö Parvelan Retu Kunkkareissa ?

  • "Parvelan Retulla on astutettu tähän mennessä yhteensä 120 tammaa ja toinen astutuskausi menossa putkeen, joten näyttää siltä, että 99% varmuudella, se ei osallistu Kuninkuusraveihin vielä tänä vuonna", Hannu kertoo.

 

Seuraavat Retun kisat ?

  • "Porissa ensi viikon torstaina, ja sitten ehkä mennään Joensuuhun. Kuninkuusravi-perjantaina on 6-vuotis lähtö, johon saa osallistua ulkolaisiakin kylmäverisiä, joten on mahdollista, että Retu voisi osallistua niihin jos kaikki muuten menee hyvin", listaa Hannu.

 

Lämpimät Onnittelut voittajille Nykysuomen puolesta !

 

 

PARVELAN RETU

Ori

Suomenhevonen

Syntynyt 2015

Isä: Liising 20.4 aly

Emä: Maiskaus 22.2aly

Omistaja: Lakos Team Ay

Kasvattaja: Marjo Vanninen

Valmentaja: Petri Laine

Hoitaja: Emmi Laine

Ennätys: 21.1ke

 

 

 

Haastattelussa: Hannu Torvinen

 

Kuva: Hippos ja Juho Hämäläinen, Parvelan Retu ja Hannu Torvinen, Suur-Hollola-ajo 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

F1: Max Verstappen voitti Singaporen osakilpailun

Julkaistu tänään 11:26 – Kirjoittaja Toimitus
Max Verstappen saavutti uransa ensimmäisen Grand Prix -voiton Singaporessa ja kauden toisen peräkkäisen voittonsa.

Max Verstappen juhlisti sunnuntaina 250. Grand Prix -lähtöään johtamalla Singaporen osakilpailua alusta loppuun. Hollantilainen saavutti uransa ensimmäisen voiton Marina Bayn radalla.

Charles Leclerc haastoi Verstappenin tiukasti ensimmäisessä mutkassa. Ferrari-kuljettaja pysyi aivan hänen kannassaan avauskierroksilla kosteassa iltakuumuudessa.

Nelinkertainen maailmanmestari karkasi kuitenkin vähitellen ja kasvatti vankan eron.

Hänen varikkokäyntinsä, jonka aikana hän vaihtoi pehmeät renkaat keskikoviin, sujui ongelmitta, eikä hänen johtoasemansa ollut missään vaiheessa uhattuna.

Mainos:

Verstappen ylitti maaliviivan 7,3 sekuntia ennen Leclerciä, saavuttaen uransa 73. voiton ja toisen peräkkäisen ykkössijansa.

Kyseessä oli Red Bullin ensimmäinen voitto Singaporessa sitten vuoden 2022.

— Kaikki toimi, joten olen tietysti erittäin iloinen voitosta täällä, Verstappen sanoi kilpailun jälkeen.

A Red Bull car ahead of two Ferrari cars and the rest of the Formula 1 field in a turn at Marina Bay in Singapore.
Formula 1 -letka kiertää mutkaa Marina Bayssa Singaporessa. Kuva: Xinhua/Shu Zelin

Antonelli kasvattaa MM-sarjan johtoaan

Johtajan takana Lewis Hamilton teki kilpailun suurimman riskivaihdon. Ferrari toi hänet aikaisin sisään renkaiden vaihtoon, ja hän vastasi ajamalla sarjan nopeita kierroksia.

Renkaat kestivät maaliin asti, mutta pito ja vauhti hiipuivat viimeisillä kierroksilla.

Lando Norris lähti hyökkäykseen, ja tuo taistelu avasi raon Kimi Antonellille. Mercedes-kuljettaja pujahti molempien ohi ja nappasi kolmannen sijan.

Myös Norris ja Oscar Piastri ohittivat Hamiltonin, joka joutui lopulta tyytymään kuudenteen sijaan.

Kilpailun jälkeen brittiläinen myönsi, että strategia oli ratkaiseva tekijä hänen putoamisessaan kuudenneksi.

Andrea Kimi Antonellille palkintokorokesijoitus oli kullanarvoinen. Italialaisella on nyt 102 pisteen johto tämän vuoden MM-sarjassa.

Kaudesta on jäljellä kuusi kilpailua ja 150 pistettä. Jos Antonelli poistuu Austinin kisaviikonlopulta 23.–25. lokakuuta vähintään 125 pisteen johdossa, mestaruus on hänen.

Italialainen itse vaikutti yllättyneeltä kuullessaan, kuinka lähellä mestaruus yhtäkkiä oli.

— Voinko? Todellako? Älkäämme murehtiko sitä! Yritetään tehdä mahdollisimman hyviä viikonloppuja ja viedä homma loppuun, Antonelli sanoi.

Raportit: Cristiano Ronaldo on pelannut viimeisen maaottelunsa

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Cristiano Ronaldo on vahvistanut lähteneensä maajoukkueen leiriltä, mutta ei sitä, että hänen maajoukkueuransa olisi ohi. Arkistokuva vuoden 2026 MM-kisoista.

Cristiano Ronaldo, 41, lähti Portugalin maajoukkueen leiriltä Kööpenhaminasta keskiviikkona ennen torstain Kansojen liigan ottelua Tanskaa vastaan. Portugalilaislehti O Jogon mukaan hänen maajoukkueuransa on ohi. Ronaldo itse on vahvistanut vain lähteneensä leiriltä.

Hänen lähtönsä tapahtui sen jälkeen, kun päävalmentaja Jorge Jesus sanoi Gonçalo Ramosin olevan käytännössä varma avaaja Tanskaa vastaan ja että Ronaldo tulisi kentälle vain, jos joukkue tarvitsisi häntä.

Ronaldo vietti koko sunnuntain Norja-ottelun vaihdossa. Hän teki selväksi, ettei ollut tyytyväinen tilanteeseen.

Omassa julkaisussaan Ronaldo kirjoittaa: "Päävalmentajan lehdistötilaisuuden ja liiton puheenjohtajan (Pedro Proença) kanssa käydyn keskustelun jälkeen päätin lähteä maajoukkueen leiriltä".

Mainos:

Ronaldo lupaa, että hän kertoo aikanaan Portugalin kansalle totuuden lähtönsä syistä.

O Jogo raportoi, että päätös maajoukkueen jättämisestä on tehty ja se on lopullinen. Jos näin on, 24. syyskuuta pelattu 1–0-voitto Walesista jää Ronaldon viimeiseksi maaotteluksi.

Cristiano Ronaldo on pelannut 234 ottelua ja tehnyt 146 maalia Portugalin paidassa. Useiden seurajoukkuemestaruuksien lisäksi hän voitti Euroopan mestaruuden vuonna 2016 ja kaksi Kansojen liigan mestaruutta.

Portugalin jalkapalloliiton (FPF) kurinpitomääräysten mukaan pelaaja, joka jättää maajoukkueen ilman perusteltua syytä, voidaan asettaa 1–6 kuukauden pelikieltoon ja hänelle voidaan määrätä 500–1 000 euron sakko.

Säännökset mahdollistavat myös automaattisen varotoimenpiteenä annettavan pelikiellon. Tässä vaiheessa rangaistuksia ei ole määrätty.

Tätä kirjoitettaessa Ronaldo ei ole vahvistanut lopettavansa Portugalin maajoukkueessa.

Alexander Zverev voitti US Openin

Julkaistu 14.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Alexander Zverev voitti ensimmäisen US Open -tittelin ja toisen Grand Slam -mestaruuden vain hieman yli kolmessa kuukaudessa voittamalla Ben Sheltonin neljässä erässä.

Alexander Zverev on voittanut vuoden 2026 US Openin ja sen myötä vuoden toisen Grand Slam -tittelinsä. Saksalainen voitti Ben Sheltonin lukemin 6–3, 7–6 (7–2), 5–7, 6–2 Arthur Ashe Stadiumilla.

Alexander Zverev hiljensi kotiyleisön varhain. Saksalainen mursi Sheltonin syötön tilanteessa 5–3 ja vei ensimmäisen erän 6–3. Toinen erä noudatti pitkälti samaa kaavaa.

Ben Shelton taisteli tiensä tiebreakiin, mutta Zverev vei viisi ensimmäistä pistettä ja voitti sen 7–2. Kolmas erä oli amerikkalaisen ainoa tilaisuus. Tilanteessa 5–6 Shelton mursi syötön ja vei erän 7–5.

Neljäs erä oli kuitenkin Zvereville enemmän tai vähemmän mukava purjehdus voittoon; hän mursi syötön heti avauspelissä ja otti hallinnan takaisin itselleen.

Mainos:

Tilanteessa 5–2 Zverev syötti mestaruudesta. Ottelupallo ratkesi syöttöön, jota Shelton ei saanut palautettua.

Saksalainen voitti peräti 85 prosenttia ykkössyöttöpisteistään, 68/80, US Open kirjoittaa.

Mestaruus on Alexander Zverevin toinen Grand Slam -titteli hieman yli kolmen kuukauden sisään hänen kesäkuisen Ranskan avointen voittonsa jälkeen.

Hänestä tulee Boris Beckerin jälkeen toinen saksalaismies sitten vuoden 1968, joka on voittanut useamman kuin yhden Grand Slam -tittelin.

Voittopuheessaan Zverev kuvaili vuotta 2026 kaikkien sitä edeltäneiden vuosien tulokseksi, jota ovat leimanneet kova työ, kärsimys ja kipu.

Ben Shelton pudotti puolustavan mestarin Carlos Alcarazin puolivälierissä, mutta jäi finaalissa juuri ja juuri kakkoseksi.

Näin ollen 23-vuotiaan amerikkalaisen osalta Yhdysvaltain miesten Grand Slam -kaksinpelimestaruuden metsästys jatkuu. Viimeisin New Yorkissa miesten kaksinpelin voittanut amerikkalainen oli Andy Roddick vuonna 2003.

Norjalaista Mestarien liigan menestystä: kaksi joukkuetta eteni lohkovaiheeseen 27 vuoden tauon jälkeen

Julkaistu 27.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Viking-pelaajat juhlivat pääsyään Mestarien liigan lohkovaiheeseen voitettuaan Dinamo Zagrebin.

Ensimmäistä kertaa 27 vuoteen Norjalla on kaksi joukkuetta Mestarien liigan liigavaiheessa. Viking FK pudotti Dinamo Zagrebin dramaattisen Stavangerissa pelatun illan päätteeksi ja liittyy Bodø/Glimtin seuraksi liigavaiheeseen.

Viking lähti Lyse Arenalle 2–2-tasatilanteesta Zagrebin ensimmäisen osaottelun jälkeen.

Dinamo iski ensin ja siirtyi johtoon jo yhdeksän minuutin jälkeen, mutta kotijoukkue vastasi sekä voimalla että maltti säilyttäen.

Zlatko Tripić tykitti 1–1-tasoituksen rangaistuspotkusta 18 minuutin kohdalla. Puoliajan jälkeen Viking nosti tempoa.

Mainos:

Edvin Austbø teki tilanteeksi 2–1, ja Tobias Moi lisäsi kolmannen vain minuutteja myöhemmin. Stavanger räjähti riemuun, ja tummansininen Mestarien liigan unelma oli muuttunut todeksi.

Viking voitti näin ollen otteluparin yhteismaalein 5–3 ja selviytyi Mestarien liigan liigavaiheeseen ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Bodø/Glimt oli jo aiemmin varmistanut paikkansa voitettuaan hollantilaisen NEC:n yhteismaalein 6–1.

— En ole koskaan kokenut mitään vastaavaa. Olen niin onnellinen kaikkien puolesta, Tripić kertoi TV 2:lle loppuvihellyksen jälkeen.

Historiallinen norjalainen kaksoisvoitto

Edellisen kerran Norja lähetti kaksi joukkuetta Mestarien liigaan kaudella 1999/2000, jolloin mukana olivat Rosenborg ja Molde.

Viking ja Bodø/Glimt päättävät nyt 27 vuoden odotuksen ja tarjoavat norjalaiselle seurajalkapallolle harvinaista kaksoismenestystä Euroopan suurimmalla jalkapallonäyttämöllä.

Viking FK:ta odottaa uusi luku – ja norjalaista jalkapalloa syksy kahden lipun kera Euroopan raskaansarjan joukkueiden joukossa.

Viimeisin ruotsalaisjoukkue, joka on pelannut Mestarien liigan lohkovaiheessa tai liigavaiheessa, oli Malmö FF kaudella 2021/22.

Kauden 2026/27 Mestarien liigan liigavaihe koostuu kahdeksasta ottelusta joukkuetta kohden: neljä kotona ja neljä vieraissa.