Mainos:

Kansanedustaja Tavio: YK:n GCM-siirtolaisuussopimus eduskunnan päätettäväksi – Kansalaisadressi sopimusta vastaan

Päivitetty 25.10.2018, Julkaistu 25.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio moittii kovin sanoin hallituksen tapaa hoitaa asia vähin äänin suljettujen ovien takana niin, ettei eduskunnan kantaa oteta huomioon.

Pääministeri Juha Sipilän hallitus ei ole tuonut YK:n GCM-sopimukseen liittymistä eduskunnan käsiteltäväksi. GCM tulee sanoista Global Compact for Migration. Suomen on tarkoitus allekirjoittaa sopimus 11. joulukuuta YK:n kokouksessa Marokossa. Ainakin USA ja Unkari ovat Suomen Uutisten mukaan ilmoittaneet kieltäytyvänsä allekirjoittamisesta.

- On hyvin valitettavaa Suomen itsemääräämisoikeuden ja demokratian kannalta, että Sipilän hallitus ja asiasta vastaava ulkoministeri Timo Soini (sin.) ovat käytännössä toimillaan salanneet asian kansalaisilta ja medialta, Tavio moittii Suomen Uutisissa.

Tavion mielestä eduskunnassa olisi syytä käydä asiasta keskustelua jo senkin takia, että niinkin suuri maa kuin Yhdysvallat on päättänyt jättäytyä sopimuksen ulkopuolelle, koska sopimus voi jatkossa rajoittaa valtioiden itsemääräämisoikeutta maahanmuuttoasioissa.

Adressit.com-sivustolla kerätään nimiä YK:n suunnitelman pysäyttämiseksi kansalaisaddressilla nimeltään Adressi globaalin massamaahanmuuttosopimuksen hylkäämiseksi.

Mainos:

Kansalaisadressin mukaan USA:n ja Unkarin lisäksi myös Itävalta, Australia ja Puola ovat ilmoittaneet jättäytyvänsä sopimuksen ulkopuolelle.

Kansalaisadressin mukaan Suomen valtamediassa ei kerrota YK:n suunnitelmasta mitään, kun taas Saksan media kertoo, että Saksan ja Suomen ulkoministerit ovat allekirjoittaneet maidensa nimissä kyseisiä sopimuksia valmistelevan paperin jo huhtikuussa 2018.

"Jos GCM-sopimus allekirjoitetaan, saa jokainen maailman kansalainen maahanmuutto-oikeuden haluamaansa maahan. Kaikki allekirjoittajamaat menettävät oikeutensa määrätä itsenäisesti maahanmuuttomääristä ja maahanmuuttajien lähtökohdista oman maansa kohdalla", kerrotaan adressit.com-sivustolla.

Lähde: Suomen Uutiset, Adressit.com

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Minä Vain
Minä Vain
7

Ei kukaan yksityishenkilö allekirjoittaisi mitään sopimusta, jolla menettää oikeutensa määrätä itselleen elintärkeistä asioista. On vähän sama asia kuin allekirjoittaisi itselleen pakkohoitosopimuksen ilman määräaikaa. On vaikea uskoa, että tuo sopimus on oikeasti tuommoinen, mutta nykyisin kaikki näyttää olevan mahdollista. YK:n sopimuksia ei olisi edes pakko noudattaa, mutta Suomen poliitikot ovat näyttäneet tässä kyntensä siten, että kantaväestön etujen yli kävellään aina, kun se vain on mahdollista. Hyvinvointivaltiota leikkivälle Suomelle tuommoinen sopimus tietäisi pikaisesti leikin loppua ja muuttumista hellhole-valtioksi. Tunnelmiensa puolesta Suomi on tosin sitä jo nyt.

Röhkäle
Röhkäle
7

Valtamedia ei taida hiiskua tästäkään sanaakaan? Onneksi on vaihtoehto mediat!
Hallituksen hillokäpälät luulevat olevansa kansan yläpuolella, vaikka heidän kuuluisi toimia kansan etujen valvojina ja palvelijoina.
Kiitokset Taviolle asian esille ottamisesta!

juha.
juha.
7

Näin sitä mennään ”maan tavalla” kun ensin Suomi ujutettiin Euroon ilman päätöksen tuomista Eduskuntaan puhumattakaan, että olisi järjestetty kansanäänestys. Tämä ”uusi” poliittinen kulttuuri, jossa hallitus tuo vain ”itkupotku raivari” -asiat eduskuntaan (taannoinen SDP:n lakko) ja äänestyttää hallituksen luottamuksesta asiasta, joka ei edes sillä hetkellä kuulunut eduskunnalle mitenkään, koska se oli vain päivänpoliittinen asia, joka oli yksin Sipilän hallituksen päänsärky.

Suomi on ”kirjoittautunut” Natoon ilman eduskuntakäsittelyä, koska eduskunnan ulkoasianvaliokunta jätettiin täysin asian ulkopuolelle ja presidentti Sauli Niinistö vielä allekirjoitutti ”isäntämaasopimuksen” puolustusvoimain komentajalla kenraali Jarmo Lindbergillä, joka on sotilas eikä poliittinen toimija.

Lisäksi v. 2015 ”pakolais” -ryntäys koordinoitiin täysin salassa EK:lta ja puhumattakaan kansalta väittäen sen olleen ”yllätys”, vaikka salamyhkäisesti oli kaikki suunnitelmat valmiina kyseisen bisneksen harjoittamiseen suomalaisten veronmaksajien rahoilla toimintaan, joka on silkkaa ihmiskauppaa eikä mitään humanitaarista toimintaa, joksi sitä on mainostettu ”naisineen ja lapsineen” parhaassa mies kunnossaan olevien sotilaskarkureiden ja sosiaali siirtolaisten tulvalla, jotka ovat mukamas lähteneet sotaa pakoon ja joka on merkinnyt koko Euroopalle käsittämättömän vaarallisen turvallisuusriskien rahtaamista sen rajojen sisäpuolelle.

YK:n ”kansanmurha sopimuksen” ratifioiminen Suomessa ”sammutetuin lyhdyin” merkitsee jo itsessään sitä, että niin presidentti kuin hallituskin tietää kyseisen sopimuksen olevan Suomelle hyvin vahingollinen sen valtio rakenteelle, hyvinvoinnille, kulttuurille ja yhteiskuntarauhalle, mutta salakähmäisen lipevästi ovat ajamassa sitä läpi, koska se palvelee yksinomaan globalismia ja kulttuurimarxistien hellimää ”monikulttuurisuutta” sekä yleistä maailman halaamista, jonka edessä on kaikki suomalaisuuteen oleellisena osana olevat vuosisataiset käsitteet uhrattava kevyellä kynän piirrolla, joka on aina merkinnyt Suomen kaltaiselle maalle sitä, että pikemminkin tuosta on seurannut suruliputus kuin hurraa huutojen kaiku, vaikka se tärkein on aina säilynyt eli itsenäisyys ja muistellen WWII sitä, että vain kolmen maan pääkaupungit säilyivät vihollis armeijoiden raskaalta ja nöyryyttävältä miehitykseltä. Nimittäin, Lontoo, Moskova ja Helsinki.

Ja vielä hirveäksi lopuksi: Kun stubido valitaan pää-stubidoksi EU:n palkkalistoille. Merkitsee tämä, että olemme niin kusessa, ettei meitä voi enää löytää kuin naaraamalla!

Herra siunatkoon meitä
Herra siunatkoon meitä
7

”Turbovaihde päällä Suomea ajetaan päin helvettiä”.
Ihan kaikki päätökset tuntuu olevan ”kuin itse saatanasta” ja vauhti vaan tuntuu kiihtyvän.

Kaikesta näkyy totta tosiaan, että valtaapitävinä on sydämestään isänmaallisia, empaattisia,hyvyydellä varustettuja ”henkilöitä”
”This is Road to hell”.

Olen muuten sitä mieltä, että kaikki ”hyvävelisisko verkostot ”saisi kieltää lailla, muistaakseni näin oli joskus ,olisiko 100vuotta sitten öpaut, tosin muutosta on turha odottaa ennenkuin kaikki mahdollisesti muuttuu.

Leino Kimmo
Leino Kimmo
7

Tämänkö takia VALTIOPETOKSELLINEN PL 118 § piti ottaa ”perustuslakiin” ?

Julkinen lakitietokanta Finnlex: Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa.

archive.is/kimmoleaks.fi ( muita syitä valtiopetoksen tekemiseksi )

CFF
CFF
7

Kannattaako esim. Jaana Pelkonen(kokoomus) tätä sopimusta?

Jaana Pelkonen oli ehdolla Helsingin vaalipiirissä eduskuntavaaleissa 2015 ja sai lähes 16000 ääntä!

Mistä nämä äänet oli revitty?

Ohjataanko ehdokkaalle joka on NATOn , Guggenheimin ja poliisivaltio kehityksen kannattaja enemmän ääniä kuin mitä äänestäjät ovat äänestäneet?

Perseelllään istuminen eduskunnassa tulee kalliiksi veronmaksajalle.

Jaana Pelkonen on ollut hiljaa kuin kusi sukassa tästä massasiirtolaisuuden sopimuksesta. Jääkö kansanedustajalta aikaa tällaisen vaatimattoman asian hoitamiseen kun on kiire tv:n tanssiohjelmaan?

CFF
CFF
7

Kuka tarvitsee vielä lisää todisteita siitä että hallitus on maanpetoksellinen ja suomalaisten vihollinen.

Sipilän hallinto on suomalaisten vihollinen.

”Koska en halua turvautua ns. vaihtoehtomediaan, vaan hankkia tästä meihin kaikkiin vaikuttavasta sopimuksesta luotettavaa tietoa, käännyin Googlen puoleen etsiäkseni sitä luotettavaa tietoa.

Mutta mutta. Googlen tarjoamat linkit olivat vain vaihtoehtomediaan. Oli Kansalainen.fi, Hommaforum, Vauva-lehden keskustelu, ja toki myös Suomen uutiset, mutta se luotettavista luotettavin valtamedia loisti poissaolollaan.

Oletan, että koko GCM -sopimus on pelkkää äärioikeiston huuruista salaliittoteoriafiktiota. Onhan?? Ei kai muuten voi olla mahdollista, että näin iso asia jätetään eduskunnassa keskustelematta, A-studiossa käsittelemättä ja Hesarissa kirjoittamatta?

En siis voi liittää tähän ”luotettavaa” linkkiä, joten tässä Kansalainen.fi:n versio: https://www.kansalainen.fi/ykn-gcm-sopimus-pyyhkii-rajat-kartoista-lopullisesti/

Mediassa on kuitenkin kirjoitettu eräästä toisesta siirtolaisuuteen liittyvästä asiasta, nimittäin mahdollisuudesta maksaa matalampaa palkkaa ulkomaalaistaustaisille, lähinnä kielitaidottomille ja kouluttamattomille siirtolaisille. Tätä puoltaa mm. median lemmikki, talousnobelisti Bengt Holmström…

Nyt kun yhdistää nuo kaksi asiaa, massasiirtolaisuuden, jota ei GCM-sopimuksen mukaan saa edes yrittää padota, sekä siirtolaisille mahdollistettavan alemman palkkatason, jokainen voi miettiä, millainen Suomi, millainen Eurooppa meillä tämän kehityksen myötä kohta tulisi olemaan.”

http://tuulakomsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/263124-onko-gcm-sopimus-aarioikeiston-luomaa-salaliittofiktiota

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
7

YK:n globalisti-pedofiilit on pysäytettävä eikä aikaa ole hukattavaksi.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.