Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Onko joku virallinen selitys että miksi nuo saavat osoittaa mieltä ilman ennakkoilmoitusta, mutta vastamielenosoitukset estetään vaikka ois ilmoitettu…?
Ei me kauan jakseta enää elättää Lähi-idän armeijan reserviä. Menkööt kotiin huolehtimaan perheistään, heilläkin on hätä tulevaisuudesta. Ihmisen paikka on siellä minne on syntynyt ensisijaisesti ja silloin kun lähdetään primitiiviseen kansainvaellukseen ,- silloin on jokin vialla. Ja Lähi-idässä on vikana mm, sionistiset sodat jotka on tappanut ja köyhdyttänyt kansaa entisestään. Ja Jo ennen Israelin perustamista sionistit ovat hallinta-alueita muuttaessaan tukeneet mieleisensä hallituksen voittoon ja näin koko arabi hallinto on monissa sen islsmistisissa maissa tuettu sionistien toimesta ja seurauksista saamme nyt maksaa koko läntinen maailma. Lisäksi sotavoimaa on maailmassa nyt harvinaisen paljon liikkeellä ei voi kun arvailla missä uusu sota aloitetaan. Kotiin tyytymättömät täältä, tuota tyytymättömyyttä on meillä ihan omastakin takaa.
Koko jengi olisi talutettava ”saunan taakse”!
Hah, sama saatanan riisilautanen kourassa kuin aiemminkin olleessa mielenilmauksessa. Kaikki tietää jo, ettei vokeissa todellakaan syödä pelkkää riisiä!
Kuvat tarjoiluista ovat olleet niin moneen kertaan julkisuudessa, että tuo menee jo naurettavuuden puolelle. Mitäpäs, jos syötettäisiin niille välillä vanhusten ateriapalvelujen tarkkaan annosteltuja ruokia. Jokohan alkais ilmainen ruoka maistua paremmin, PRKL! Tai sitten oikeasti tuota pelkkää riisiä, kun kerran ei muuta ole…
Kyllä vaatia osataan, mutta velvollisuuksistaan eivät hiisku mitään koskaan. Antasivat niille jo sitä hernekeittoa tuon saman riisilautasen sijaan… heheheh.
No olipas taas hienoja kommentteja mutta eihän teiltä nyt voi odottaakkaan parempia