Neljää 15-vuotiasta vastaan on nostettu syytteet väkivaltaisen mellakan jälkeen, joka tapahtui Ruotsin valtion laitoshoidosta vastaavan viraston (Statens institutionsstyrelse, SiS) yksikössä Hässleholmin kunnassa syksyllä 2025. Henkilökunta joutui hakeutumaan turvaan, kun nuoret tutkinnan mukaan pirstaloivat osaston ja uhkailivat työntekijöitä.
Välikohtaus tapahtui myöhään illalla 26. marraskuuta 2025.
Esitutkinnan mukaan, josta ruotsalaislehti Expressen uutisoi, levottomuudet alkoivat, kun yksi pojista suuttui siitä, ettei hän saanut oleskella tietyssä huoneessa laitoksessa.
Kolmen nuoren väitetään tämän jälkeen kommunikoineen keskenään viemäriputkien kautta ja sopineen ”kaaoksen aloittamisesta”. 15-vuotiaat irrottivat pöydistä metallijalat ja alkoivat hakata rikki huonekaluja, ovia, valvontakameroita, televisioita ja vahvistettua lasia.
Henkilökunta hakeutui turvaan rakennuksen ulkopuolelle ja hälytti poliisin. Kun partio saapui paikalle, sisältä kuului kovia pamahduksia, ja poliisit menivät sisään kilpien kanssa suojautuakseen heitetyiltä esineiltä ja iskuilta.
Eräs työntekijä kertoi kuulusteluissa, että häntä oli puskettu päällä ja hänen päälleen oli syljetty.
Syytteet törkeästä vahingonteosta
Neljää poikaa vastaan on nyt nostettu syytteet törkeästä vahingonteosta. Yhtä heistä syytetään myös virkamiehen vastustamisesta, virkamiehen pahoinpitelystä ja virkamieheen kohdistuneesta väkivallasta.
Expressenin mukaan saman pojan väitetään uhkailleen poliiseja sanomalla, että hän lähettäisi Foxtrot- ja Dalen-rikosverkostot heidän peräänsä.
Syyttäjä vaatii yli 90 000 kruunun korvauksia vahingoista. Tuhoutunut osasto jouduttiin pitämään suljettuna kaksi viikkoa. Aluksi epäiltynä oli viisi nuorta, mutta syyte nostettiin neljää 15-vuotiasta vastaan.
SiS ylläpitää erityisiä nuorisokoteja nuorille, jotka on määrätty pakkohoitoon tai tuomittu suljettuun nuorisohuoltoon.
Se, että henkilökunta joutui poistumaan osastolta ja poliisi saapui paikalle suojavarusteissa, nostaa suljettujen laitosten turvallisuustilanteen keskiöön.
Isis on tapettu viimeiseen henkilöön. Tämän tekijä lienee ollut mielensäpahoittaja joka ei päässytkään taivaaseen.
Rypäleitä. Muista Punahilkkasatu(9/2015 joilloin eräs Teemu satuli myös.)
Kyllä varmaan ovat täällä Suomessa ja Euroopassa siivosti nämä muslimit ja rauhan uskontoaan kiltisti harjoittavat kun Afganistanissakin toisiaan listivät syystä joka lienee se, että asianomaisen Koraanin säkeessä on pilkku eri kohdassa kuin tapettujen. Kyllä varmasti tälläiset räjäyttelijä jampat kunhan henkiin jäävät pahaksi (hyväksi) onnekseen ihan sitten kauniilla puheella ja suoraan silmiin vetoavasti katsomalla parantavat tapansa ja tarttuvat lapioon ja tekevät työtä ihan siinä missä suomalaisetkin Ameriikan raitilla aikoinaan. Onneaan kun hekin lähtivät etsimään… siis aivan kuten koko Afrikallinenkin mustia miehiä keskelle maantietä makaamaan, saadakseen itselleen älypuhelimen. Ja irtoaahan se toki sillä nyt ja vielä paremmin sen jälkeen jahka kantasuomalaisten eutanasialaki saadaan pikavautia pykättyä pystyyn, jotenka ”kestävyysvaje” paranee kun on jauhonaamoja kosolti vähemmän mässäämäässä ja hiilijalanjälkeä kasvattamassa näillä mailla, jota ei edes asumiseksi ole milloinkaan katsottu, vaan turhaksi norkoiluksi ja nurkissa pyörimiseksi vaivoina maleksimassa. Siispä tälläiset russakat on hetimiten saatava liikkeelle jo irtolaislain uudelleen herättämisen jälkeen sen nojalla.