Mainos:

Jussi Korhonen ei näe Forssan vokissa terroristeja, mutta ”Venäjä ensin!” -yhteyden.

Päivitetty 19.9.2016, Julkaistu 29.8.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Seura-lehden kolumnisti Jussi Korhosella on tapana ottaa kantaa ärhäkkäästi, eikä arvio 25.08. Forssassa pidetystä mielenilmauksesta poikkea tyylistä. Ennen po. tapahtuman arviointia, tarkastelemme siihen aiheen antanutta Forssan vastaanottokeskusta ja sen asukkaita.

Välikohtauksia vokkilaisten ja paikallisten välillä on poliisinkin mukaan tapahtunut: "

Rikoskomisario Tomi Repo kertoo Uudelle Suomelle, että Forssassa on ollut muutamia pahoinpitelyitä elokuussa jo ennen nyt julkisuuteen nousseita tapauksia.

Forssan vastaanottokeskuksen edustalla oli tällä viikolla joukkotappelu suomalaisten ja turvapaikanhakijoiden välillä. Sitä edelsi 15-vuotiaan pahoinpitely, josta epäillään ulkomaalaistaustaista henkilöä. Poliisi tutkii, onko näillä tapahtumilla yhteyttä toisiinsa.

Jussi Korhonen toteaa bloggauksessaan saman, ja näkee kostonkierteen mahdollisena tilanteen kärjistymiseen johtavana tekijänä, mutta hänen ilmaisustaan voi saada käsityksen että hän hakee kostosta oikeutusta todetulle 15-vuotiaan nuoren forssalaisen pahoinpitelylle:

Vain kaksi päivää kostoksi epäillyn hyökkäyksen jälkeen paikalle ryntäsi Suomi ensin -nimellä toimiva liike. Se järjesti turvapaikanhakijoita vastustavan mielenilmauksen kahakkapaikan välittömässä läheisyydessä, vastaanottokeskuksen liepeillä.

Jussilta jää huomaamatta, että hän kommentoi tilannetta, jossa 15-vuotiaan varhaisteinin kimppuun on käyty usean aikuisen voimin. Oli kostojen syyt kuinka päin tahansa, tämä asetelma on todennettavissa muutenkin kuin puheiden perusteella, eikä konflikti pikkupoikien ja sotakokemusta omaavien aikuisten välillä anna vaikutelmaa nuorten nahistelusta.

Jussille tapaus on "nahistelu" tai "joukkotappelu" sen mukaan ketä sillä voi syyllistää. Tässä on havaittavissa tietty asennevamma?

Jussi jatkaa:

Puheissa kieli oli kovaa. Tilaisuudesta julkaistusta videotallenteesta käy ilmi, että turvapaikanhakijat esitetiin terroristeina. Heitä vastaan kohdistettavalle väkivallalle esitettiin oikeutuksia. Jopa sodasta puhuttiin.

Ilmeisesti sanaa "terrorismi" on käytetty, mutta kuluvan kesän tapahtumien valossa täytyy ignoroida koko median uutisvuo, jos haluaa olla näkemättä maahanmuuton ja terroritekojen kontekstia. Jussi näyttää siihen pystyvän?

Kaksi irakilaismiestä on saanut Suomessa sotarikossyytteet. Syytteiden nostamisesta päätti Helsingin kihlakunnansyyttäjä Juha-Mikko Hämäläinen.

Kummassakin tapauksessa rikoksesta epäiltynä on viime syksynä Irakista Suomeen tullut mies. Miehet ovat alle 30-vuotiaita. Syyttäjä ei kerro, ovatko miehet turvapaikanhakijoita. Epäillyt rikokset tapahtuivat Irakissa vuosien 2014 ja 2015 aikana.

SOTARIKOLLINEN0000000Ja epäillyt rikolliset asustelivat Forssan Saksankujan vokissa. Jos oikeuslaitos näkee siellä terroristeja, Jussi ei näe? Turvapaikkaturismin ja kotimaassa tehtyjen sotarikosten yhteys on siis olemassa, eikä asian mainitsemisesta pidä ketään moittia.

Jussin havaintoa Forssan mielenilmaisun koollekutsujan poliittisesta profiilista täytyy tarkastella lähemmin. Jussi kirjoittaa:

Suomi ensin -liikkeen toinen johtohahmo Marco de Wit vieraili kesällä itä-Ukrainan kapinallisalueella, Venäjän tukemassa Donetskin niin sanotussa kansantasavallassa. Matkan aikana de Wit haasteli tuttavallisesti muun muassa Donetskin virallista tiedonvälitystä kontrolloivan Janus Putkosen kanssa. Hän jopa itse latasi YouTubeen jutustelusta kuvatun videon. de Wit myhäilee videolla Putkosen ladatessa Venäjän virallista totuutta.

Emme ole lainkaan vakuuttuneita, että paikallisesta turvallisuusongelmasta kiinnostuneet forssalaiset olivat kiinnostuneita osallistumaan aloittelevan poliittisen puolueen promoamiseen, jollaiseksi tilaisuus muodostui. Itä-Ukraina-yhteyden rinnalla em. exploitaatiokin jää varjoon. Venäjä-kontekstissa tulee ymmärretyksi, että "Suomi ensin!" -toimijat ovat ottaneet viime aikoina välimatkaa sloganiin "Rajat kiinni!", sillä donetskilaisittain ymmärrettynä se antaisi ikävän viitteen Ukrainan ja Venäjän välisen rajan suuntaan, ja kuullostaisi suorastaan "banderalaiselta"?

Politiikkaa huonommin seuraavana en osaa sanoa, millainen tulevaisuus odottaa poliittista liikettä, joka sekä esiintyy tiukan suomalais-isänmaallisena että liputtaa rajojensa yli ryöpsähtelevän Putinin puolesta?  Jää nähtäväksi. Di-gold

https://www.youtube.com/watch?v=nPw5wzToBns

Suomen "Novorossisija"-sympatiseeraajaryhmässä on näkyvin henkilö dosentti Johan Bäckman. Hänen repertuaaristaan kertoi kilpailijamme MV-lehti:

"Lehdistötiedote. Suomalainen poliitikko ehdotti Breivikin terroristi-iskujen uusimista."

Suomalainen äärioikeistolainen kansanedustaja Olli Immonen nationalistisesta “Aidot Suomalaiset” -puolueesta (puolueen nimi on on englanniksi Finns Party, ei True Finns Party, suomentajan huomautus) ehdotti äskettäin väkivaltaisia hyökkäyksiä monikulttuurista yhteiskuntaa vastaan ja uuden “yhden, aidon suomalaisen kansakunnan” rakentamista. Hän ajoitti Facebook-kannanottonsa Breivikin terroristi-iskujen vuosipäivään. Immonen myös esiintyi julkisuudessa Breivikin täydellisenä kopiona (katso liitteenä oleva kuva). Kannanotto aiheutti valtavan skandaalin yli puoluerajojen, myös ulkomailla. Kymmenien tuhansien ihmisten mielenosoitus pidetään tänään Helsingissä Immosta ja Aitoja Suomalaisia vastaan. Immosen provokaatio voi johtaa Aitojen Suomalaisten hajoamiseen tai heidän siirtymiseensä oppositioon.

MV:n yms. selvitettyä asian, väärennetyn tiedotteen lähettäjäksi paljastui Johan Bäckman, jonka teon tarkoitus on ilmeisesti ollut vahingoittaa Suomen kansallismielistä liikettä. Yhteysketju on siis näkyvissä: J.Bäckman => Janus Putkonen => Marco de Wit.  Tehkää johtopäätöksenne. Di-gold

http://mvlehti.net/2015/07/30/johan-backman-lahetti-maailmalle-lehdistotiedotteen-valehteli-immosen-kehottaneen-tekemaan-breivikit/

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/202191-poliisi-forssassa-3-pahoinpitelya-ennen-joukkotappelua

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/kahdelle-irakilaismiehelle-syytteet-sotarikoksista/5778742

Keskustelua jossakin.

http://www.nykysuomi.com/index.php/2016/08/26/outo-pikkupuolue-promoaa-itseaan-forssan-sodalla/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

0 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.