Mainos:

18 vuotta vanha YK-raportti paljastaa- Eurooppaan 159 miljoonaa pakolaista vuoteen 2025 mennessä

Päivitetty 26.7.2018, Julkaistu 25.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Raportin laativat ns. "expertit", jotka väittivät löytäneensä ratkaisun Euroopan väestön ikääntymisen tuomiin ongelmiin. Raportti on päivitetty vuonna 2000 ja se päätyi ensimmäisen kerran julkisuuteen  ranskalaisen Twitter-käyttäjän hiljattain tekemästä postauksesta. Postaus on saanut suurta huomiota ja antanut uutta valoa pakolaiskriisin ylle. YK-raportti tarjoaa pönkää sille oletukselle, ettei maahantulijavyöry ollut täysin "sattumanvarainen".

Ratkaisu Euroopan kansojen ikääntymiselle oli raportin mukaan siis se, että kansat tai oikeammin vanhukset vaihdetaan 159 miljoonaan maahanmuuttajaan. Nämä maahanmuuttaja tulisivat asiantuntijoiden mukaan tarjoamaan ainoan mahdollisen ratkaisun mm. eläkkeiden rahoittamiselle ja tasapainon, 4-5:llä työläistä yhtä eläkeläistä kohti säilyttämiselle.

Raportin tulevaisuudennäkymät vuoteen 2050 olivat huonommat, ennen kaikkea Saksalle ja Italialle. Se myöskin osoittaa sen, että tilanne oli tiedossa jo hyvissä ajoin ja suunnitelma olisi antanut kansakunnille mahdollisuuden varautua maahantulijoiden massoihin. 

Kyseessä on käytännössä suunnitelma merkittävän kansanvaihdon suorittamiseksi Euroopassa. Vuonna 2016 Euroopan väkiluku oli n. 741 miljoonaa. Ympäristönsuojeluyhdistys ECOPOP ilmaisi raportin julkaisun yhteydessä tyrmistyksensä sen sisällön vuoksi. ECOPOP:in mukaan Euroopan kantokyky väestön osalta on maksimissaan 300 miljoonaa.

- Mantere on jo nyt ylikansoitettu eikä massiivisten siirtolaismäärien tuominen mantereelle voi olla ratkaisu näihin ongelmiin.

Mainos:

Tuolloin Euroopassa asui "vaatimattomat" 445 miljoonaa ihmistä, joten määrä on lisääntynyt melkoisesti vuoden 2000 jälkeen. Vuonna 2000 Ranskan National Frontin puheenjohtaja Jean-Marie LePen kutsui suunnitelmaa "kulttuurilliseksi kansanmurhaksi".

Päivitetty 10:58- Lisätty Euroopan vuoden 2000 väkiluku, ECOPOP:in näkemyksiä sekä LePenin kommentti.

 Lähde: PRBtwitterVoice of EuropeSamhällsnytt

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

25 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
8

Äänestän seuraavissa vaaleissa puoluetta joka erottaa Suomen EU:sta, yhteisvaluutasta ja YK:sta ja kaikista YK:n sisarjärjestöistä. Lisäksi vihreät on kiellettävä terroristijärjestönä.

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8

Kannatetaan!

kansanyhtenäisyys
kansanyhtenäisyys
8
Baabelin KansainSekoomus
Baabelin KansainSekoomus
8

Kokoomus on ainakin yhtä vaarallinen pakolaisbisnessuvakismillaan. Ja takuulla tämän Soros- ja Bilderberg -agendan takana jos joku. Katainen puhui jo useita vuosia sitten 1.8 miljoonasta Suomen tarvitsemasta mamusta ja Mykkäsen kiintiöpakolaismäärien kymmenkertaistamiset nykyisestä kertovat karua kieltään suunnitelmista. Orpo sisäministerinä 2015 tuotti maahamme n. 33.000 iphonenuorukaista Ruotsista ja arvotavaraa haettiin ihan busseilla varusmiesten turvatessa arvosaalista. Jan Vapaavuori kertoo ettei palveluammateissa kaupan kassana, tarjoilijana, myyjänä tai taksikuskina tarvitse edes suomen kieltä osata. Kokoomuspressa sanoo ettei Suomi voi sulkea rajojaan sulkeutumatta itse. Jokainen järjellinen ymmärtää pelin hengen.

Röhkäle
Röhkäle
8

Tuo YK:n agenda taitaa olla ajalta jolloin Peter Sutherland vastasi YK:n siirtolais asioista. Tyyppi oli mukana useissa NWO-järjestöissä.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Peter_Sutherland

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8

Kyseessä on paremminkin suunnitelma kuin raportti.
Kukahan oli suunnitelman tilaaja?

Minä
Minä
8

Ehkä se Paholainen, joka on Soroksella töissä?

Viiden vuoden suunnitelmia
Viiden vuoden suunnitelmia
8

Samalla tavalla jo vuona 1998 Suomen ELY-keskukset päättivät että vuoteen 2020 mennessä pitää 97% suomalaisista kiinteistöistä saattaa vesi- ja jätevesijärjestelmien piiriin. Jo silloin mietin että mitä idiotismia tämä tällainen on. Muka valokuituun kenelläkään ei ole varaa mutta muoviputkiin ja paineviemäreihin (arviolta 10-kertaa kallimpaan) löytyy yhteiskunnalta rahaa pilvin pimein. Ja niinhän sitä muoviputkea on kaivettu kohta parikymmentä vuotta Suomen maaperään. Mutta samaan kaivantoon ei ole kuitua saatu pudotettua. Ei sitten millään.

No, tämä lois-politiikka ei ole uusi asia. Globalistit pelkäävät talouden ”romahtamista”, eli päivitäistavaroiden kysynnän pienenemistä. Ja sekös olisi kamala asia. Rahan myötä ne menettäisivät otteensa kansalaisista joilla on jo kaikkea. Ja ensikertaa 150 vuoteen ihmiset eivät tarvitsisi mitään.

Katselin tuossa yli 100 vuotta vanhoja aikakauslehtiä. Jo silloin mainostettiin ja myytiin samoja artikkeleita kuin tänäpäivänä: autoja, kameroita, pukuja, kelloja ja naisille rintoja suurentavia/kohottavia liivejä. Niiden mainoksia löytyi monta aukeamaan. Mikään ei ole muuttunut 100 vuodessa. Ja jos ”automaattiraha” katkeaa globalisteilta, niin se on kamala paikka se.

Putte
Putte
8

Eivät nämä globalistit sitten sen vertaa älynneet, että siirtolaisväestön pitäisi olla sellaista ainesta joka suostuu tekemään töitä. Jos verorahoilla loisii, niin ei se kasvata yhteispottia mitenkään. Kaikenlaisia siantuntijoita on taas näköjään kuunneltu.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8

Ne jotka näitä suunnitelmia tekevät on syytä ripustaa kaupunkien valotolppiin roikkuman ja antaa variksien hoitaa homma loppuun. On täysin kestämätöntä että keskuudessamme liikkuu näin sairaita ajatuksia omaavia ihmisiä(?) jotka vihaavat omaa kansaansa ja rotuaan -tähän parasiittien laumaan ei puhe tule koskaa tehoamaan ja ellemme pysty eliminoimaan koko saastaista porukkaa on turhaa kuvitella että tilanne tästä itsekseenkään muuttuu.

Poliittisen vaikuttamisen voi myös unohtaa ainakin suomen osalta -sieltä suunnalta ei ole luvassa muuta kuin tyhjiä puheita ja turhia toiveita kuten tähänkin saakka. AINUT järjestö joka aidosti puolustaa VALKOISIA SUOMALAISIA on Pohjoismainen Vastarintaliike.

CFF
CFF
8

Kun ei suomalaisista ole siihen. Lampaat määkivät kun heitä viedään teurastettavaksi. Tatuoidut läskikasat ja sohvaperunat eivät ymmärrä, eivätkä välitä. Sen takia joudutaan heitä pitämään vihollisina – valitettavasti. Koska he myötäilevät pääpirujen tavoitteita.

Metsäpalot jotka nyt riehuvat ympäri Eurooppaa saattavat vielä osoittautua suureksi pelastukseksi Euroopalle. Kuumuus ajaa kärpäset, hyttyset ja muut loiset pois.

huugo
huugo
8

Tämä mielettömyys ajaa Euroopan veriseen sotaan josa ei ole perinteisiä rintamalinjoja eikä kotirintamaa.Siviilit ovat todella ahtaalla terrorin ja väkivallan takia. Haluaisin nähdä Euroopan tuhojien ilmeet kun heidän sukulaisiaan kuolee kuin kärpäsiä. Voi olla etten itse näe enää tätä pahinta mutta tällä menolla ja EU:n kädettömyyden takia, tilanne saatta eskaloitua hyvin rajusti ja äkkiä. Jotain vielä voitaisiin asialle tehdä mutta aikaa kuluu ja kun tilanne pamahtaa päälle, se on myöhäistä. Parhaimmasa turvassa ovat maaseudun asukkaat ja metsästäjät joilla on aseita. Säälin kaupunkilaisia.
Bulgarialaismummon ennustus näyttää toteutuvan ainakin joiltain osain.

Marde
Marde
8

Liittovaltiokehitystä ei saa katkaistua kuin verisellä sisällissodalla. Suomelle on varattu liittovaltiossa erittäin huono osa, eikä jatkossa Suomen kansalta tulla kysymään enää mitään. Ensi kevään vaaleilla ei ole enää suurta merkitystä, tulos tullaan peukaloimaan globalismille edulliseksi. Ne vaalit missä olisi pitänyt ottaa tämänkin kansan järki käyttöön ovat jo kaukaisten talvien lumia. Juna meni jo, ollaan liittovaltiossa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8

Illuminatin YK Uuden maailmanjärjestyksen tyrannian toteuttamiseksi!

juha.
juha.
8

Tuo tuntematon YK:n juoni on tavallaan ”vanha” asia, vaikka sitä ei tuona aikana mitään kerrottu sen enempää kuin maaseudun asukkaille siitä, että karhuja ”kylvettiin” pitkin maita ja mantuja ja vieläpä kiistettiin nuo teot aikanaan asukkailta kun huhuja alkoi liikkumaan moisesta touhusta. Sitten eläkkeelle jäätyään eräs petotutkija virnuile TV haastattelussa virnuili todella näin tehdyn ja näin haja-asutusalueiden valehdeltiin päin pläsiä aikanaan. Nyt karhuja ja susia on kaikki paikat täynnä eivätkä ihmiset uskalla edes marjametsään mennä saatika metsätöihin ilman, että joutuu pelkäämään henkensä puolesta, sillä karhupoikimus emoineen ei ole leikin asia kun metsästyskauden ulkopuolella ei saa edes kulkea ase turvanaan ”luonnossa”.
YK:n kommunistinen ja syöttiläs -sika korruptio palkoilla elävät erilaiset tuon puljun viranhaltijat ja virkailijat aivan kuten valtionhallinnossakin tuottavat aivopierua ”virkansapuolesta” aivan kuin sikaloiden siatkin ”varsinaista asiaa”. Nämä surkastuneet pullasorsat sitten suoltavat aivo -köyhiä idiootti tuuminkiaan palkkansa eteen, että tuo umpisurkea järjestö edes tuottaisi jotain aivotyötä ja edes näyttäisi siltä, että New Yorkin päämajassa yleensä tehdään jotain muutakin pidetään jonninjoutavia maailmanparantamis puheita ja sammpakalja kokkareita, joista etenkin mustan Afrikan kehitysmaiden edustajat ovat vallan innoissaan päästessään savikylistään ”piireihin” mättämään kaviaaria ja hanhenmaksapalleroita ykkösluokan ruokaviinien kanssa keikaillen korut ja ykköset päällä maanpäällisessä taivaassa, joka on kustannettu jäsenvaltioiden veronmaksajien selkähiestä suodattamalla Pohjoismaissa ryöstö hintaisella verotuksella ja muutoinkin hieman eri tavalla veronmaksajaa kurittavalla verotuksella kaikkia länsimaiden asukkaita, jotka ovat maksaneet leijonanosan koko herra- ja rouva hissin kustannuksista aina WWII päättymisen jälkeisestä ajasta lähtien läpi kylmän sodan ja kauhun tasapainon.
Juutalaisten kalergisuunnitelma täytyy torpata yksiselitteisesti eurooppalaisten kansalaisten toimesta, sillä on kysymys elämästä ja kuolemasta. Sillä jos Afrikan ihmissyöjät ja Lähi-idän brutaalit muslimit valloittavat koko Euroopan mantereen, se ei silloin edistä mitään ”elävyyttä” eikä liioin ole edes mitään ”tekohengitystä”, joka elvyttäisi Euroopan parempaan kuntoon ja elinvoimaisemmaksi kuin se jo nyt on. Kyse on laadusta eikä määrästä, sillä maanosamme vain taantuu kivikauteen ja irvokkaaseen primitiivisyyden tilaan ja sokeaan alkukantaiseen väkivaltaan, joka merkitsee kaiken tähän asti saavutetun ja Euroopan koko historian aikana tapahtuneen kehityksen niin sivistyksen, teknologian, tieteen, taiteen, lääketieteen, koulutuksellisen ja ihmisoikeuksien laadussa ja määrässä yksiselitteisen taantumisen ja tuhon elementit tuomalla tänne apinoita, jotka ainoastaan tottelevat eläimellisiä halujaan ja vaistojaan ilman tuntoa mistään inhimillisestä ja ymmärryksestä korkeaan humanismiin ja ihmisten oikeuteen terveyden ja hengen koskemattomuuteen yhteiskunnassa, jossa vallitsee laki, järjestys ja oikeus, joka ei Demla vaan valkoisen suomen ja tervehenkiseen kantasuomalaisen oikeustajuun sopiva rikosoikeudelliset sanktiot, jotka eivät säästä yhtäkään rikollista olipa hänen etninen taustansa mikä hyvänsä eikä edes ottamatta huomioon esitystä kuolemanrangaistuksesn palauttamisesta kaikkien sairaimpien väkivaltarikoksiin toistuvasti syyllistyneiden ihmisyksilöiden karsimiseksi pois yhteiskunnasta vahingoittamasta kanssaihmisiään aina kaikkein eniten suojaa tarvitsevien kansalaisten, lapsien, nuorten, naisten ja vanhusten elämän turvaamiseksi niin, ettei tuota ainutkertaista elämänlahjaa voi heiltä kukaan psypopaatti ja Demlan lempilapsi päästä riistämään eikä raiskaamaan selvitäkseen vain kolmella kuukaudella nuorisovankilaa tai yhteiskuntapalvelulla kaksi viikkoa lehtiä haravoimalla ja siitäkin ajasta enimmäkseen keskisormi pystyssä, josta tihkuu silkkaa vihaa ja epäkunnioitusta ja halveksuntaa koko järjestäytynyttä yhteiskuntaa kohtaan.

Todellisuus hakusessa?
Todellisuus hakusessa?
8

”Demla”..Valkoisen Suomen”. Olet pihalla kun lumiukko. Nimenomaan kokoomus ja kepu tätä kansainsekoitusta toteuttaa vahvimmin vihreiden rinnalla. Onko pakolaisbisnessuvakismi susta jotain parempaa suvakismia??? Kokoomuksen miljardien eurojen Mogadishu-Teslabisnes pyörii ja sä puhut jostain demloista, oot vaan v-tun pihalla. Ei Soros ja Bilderberg ryhmä edusta demloja tai vasemmistoa vaan oikeistoa, samaa uusliberalistista globalismia kuin kokoomus ja sen omistama Suomen valtamedia. Nyt herätys pahvit!

Noksu
Noksu
8

Saatanan KYRVÄT!
Vittu että tulis äkkiä helvetillinen meteoriparvi maapallolle!
Tämä idioottien kansoittama planeetta ansaitsee vitunmoisen tuhon joka karsii väestöstä 90%.
Mukamas älyllistä elämää, JA VITUT!
Ilman ihmistä hieno planeetta!

Patu
Patu
8

Eikö sitä ROSVOLAUMAA saada pois vallasta????
Eikö kukaan tee mitään????

Antifa4life
Antifa4life
8

Oho, 00,0001% jos sitäkään Suomen kansasta täällä kommentoi riehuen, vihaa lietsottaen.

Enpä usko
Enpä usko
8

Kannatat siis 159 miljoonan mamun invaasiota Eurooppaan? Mitä luulet, kannattaako enemmistö Eurooppalaisista?

fatwantarkistaja
fatwantarkistaja
8

Antifahan on 51% kansasta, eikä vihaa ketään/mitään. Antifa ei todistettavasti ole koskaan riehunutkaan, edes netissä.

Jokunen vuosi sitten oli ”vain” 60 000 000 pakolaista, moniko heistä oli muslimeja? Antifan täytyy toimittaa vähän helkkaristi aseita muslimimaihin, että saadaan tuo 159 000 000 kiintiömuslimipakolaista aikaan. (Kukahan nekin pyssyt maksaa? Kela?) Vihaa ja riehuntaa ei ole se, että aiheutetaan suursotia lähi-itään ja Afrikkaan. Se on Antifan puolelta suurin mahdollinen hellyydenosoitus.

Ihan aiheesta P-Ameriikassa julistivat Antifan olevan terroristijärjestö. Jutut sellaisia, että natsien väitetyt tuhoamispuheet aivan lasten hiekkalaatikkoväittelyä. Isis-tasoa, mutta muslimivastaista, todella rasistista on ainakin kyseisen ”antifasistin” kirjoitus.

Tästä on tiedossa
Tästä on tiedossa
8

Antifan, viherhipit ja muslimien nuolijat marssitetaan montun reunalle ensimmäisten joukossa kun rähinä alkaa. Näin järjestys palautuu ”omien” puolella kun petturit likvidoidaan.

Prutku
Prutku
8

Vitun antifa, ksikkien vihaa lietsovien äiti.
Isä, veli, sisko, setä, täti js serkku!
Kansallismieliset haluavat vain rauhaa, eri kulttuurit pysykööt omissa maissaan.
Ns monikulttuurisuus on tae sisällissodille, sitä emme halua, suvakit ajavat siihen!

Anonyymi
Anonyymi
8

YK-pomo Guterres vaatii Euroopan poliitikkoja avaamaan maitaan maahanmuutolle äänestäjistä välittämättä. Maahanmuutolle kehitysmaista ja etenkin Afrikasta ei hänen mukaansa voi mitään ja taakanjako on tosiasia, joka pyhitetään sanalla ”arvot”. Kun hänen jaarituksiaan on suomalaisiakin poliitikkoja ollut kuulemassa, niin ei tarvitse ihmetellä, mistä tämä Arvo Pohja on kaivettu esiin. Kukaan ei ole kuitenkaan koskaan tyyppiä nähnyt.

Onko nyt perää siinä, että jonkunlainen maailmanlaajuinen siirtolaissopimus on hyväksytty? USA on siitä ulkona, mutte miten pieni Suomi? Media on hiljaa, joten pelkään pahinta.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8

Sionistigloblistien kätyri Guterres valehtelee kirkkain silmin, että maahanmuutolle kehitysmaista ja etenkin Afrikasta ei hänen mukaansa muka voi mitään:

”Unkarin raja-aita torjuu laittomat siirtolaiset ”äärimmäisen tehokkaasti””,
http://www.magneettimedia.com/unkarin-raja-aita-torjuu-laittomat-siirtolaiset-aarimmaisen-tehokkaasti/

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.