Pelastusoperaatio Norjassa päätetty – kadonnut tyttö oletetaan kuolleeksi
Norjan Lofotenissa tapahtunut veneonnettomuus on vaatinut mahdollisesti kaksi uhria. Lauantai-iltapäivänä Norjan pelastusviranomaiset ilmoittivat, että pelastusoperaatio lopetetaan ja siirrytään etsimään oletettavasti kuollutta henkilöä. Kadoksissa on edelleen nuori tyttö, joka jäi jumiin kaatuneen kalastusveneen alle.
Traginen onnettomuus tapahtui perjantaina, kun ruotsalainen kuusihenkinen perhe ja ruotsalainen kalastusopas olivat veneilemässä. Tuntemattomasta syystä vene kaatui. Hätäkutsu tuli klo 12.49, ja vain kuusi minuuttia myöhemmin ensimmäinen pelastusvene oli jo paikalla.
Onnettomuushetkellä kuusi henkilöä oli veneen ylösalaisin olevan rungon päällä, kun taas yksi henkilö – myöhemmin kadonneeksi todettu tyttö – oli jäännyt veneen alle. Kalastusoppaan kerrotaan yrittäneen pelastaa tytön, mutta epäonnistuneen.
Lauantaiaamuna pelastajat onnistuivat kääntämään veneen ja hinaamaan sen rantaan. Veneen hytti kuitenkin puuttui, eikä tyttöä löydetty vedenalaisissa etsinnöissä. Sukelluksissa käytettiin muun muassa etäohjattavaa vedenalaista robottia. Sukeltajien etsintöjen aikana tapahtui myös toinen vakava onnettomuus, kun 36-vuotias pelastaja menehtyi operaatiossa.
Poliisi on takavarikoinut hänen varusteensa ja aloittanut tapauksen tutkinnan. Lisäksi myös onnettomuustutkintakeskus ja Norjan meripelastusjärjestö tekevät omat selvityksensä tapahtumien kulusta.
– Hän kuoli tehdessään tärkeintä, mitä pelastusaluksella voi tehdä: yrittäessään pelastaa ihmishenkeä. Tämä on synkin päivä meripelastuksen historiassa yli sataan vuoteen, sanoi Grete Herlofsen, Norjan meripelastusjärjestön pääsihteeri.
Norjassa tapahtunut kuolemaan johtanut onnettomuus on herättänyt laajaa surua ja myötätuntoa. Perheen sekä menehtyneen pelastajan omaisille on tarjottu kriisiapua. Etsintöjä jatketaan, mutta viranomaisten mukaan toivo tytön löytymisestä elossa on nyt käytännössä mennyt.

