Honka-Hifk peli poliisin erityis-syynissä – Vaivannäkö kannatti
Espoon Honka ja Helsinkiläinen Hifk pelasivat tänään ensimmäisen Veikkausliigan karsintaottelunsa Espoon Tapiolassa. Poliisi oli valmistautunut otteluun lisämiehityksellä ja esimerkiksi katsomon ja kentän välille rakennettavilla väliaikaisilla aita-rakenteilla.
Poliisin mukaan ottelu sujui kuitenkin rauhallisesti ja levottomuuksilta vältyttiin, vaikka pahempaankin olisi ollut potentiaalia. Poliisi tiedotti keskiviikko-iltana ottelun jälkeen seuraavaa:
”Peli on päättynyt maalittomaan tasapeliin ja stadion on tyhjentynyt. Tapahtumat sujuivat rauhallisesti eikä häiriöitä pelin aikana esiintynyt.
Tapahtuman järjestäjät löysivät ennen peliä suoritetuissa tarkastuksissa kymmeniä soihtuja ja ilotulitteita piilotettuna tapahtuma-alueelle. Pelin aikana ei soihtuja nähty, joten ennalta ehkäisevä toiminta onnistui hyvin.”
Lähde: Poliisi