Kriisinhallintakeskusta esitetään siirrettäväksi pääkaupunkiseudulle – Osa kansanedustajista tyrmistyneitä

Eduskuntaan on tänään jätetty esitys myös siirtää Kriisinhallintakeskus pääkaupunkiseudulle. Tällä hetkellä se sijaitsee Kuopiossa.

Sisäministeriön virkamiestyöryhmä on jättänyt esityksen siirtää Kriisinhallintakeskus pääkaupunkiseudulle. Savo- Karjalan kansanedustajat ovat tyrmistyneitä esityksestä.

-Edellytämme myös asian perusteellista selvittämistä ja kestäviä perusteluita toimivan organisaation hajottamisesta Pelastusopiston yhteydestä pois. Hyvää ja tehokkaasti toimivaa kriisinhallintakokonaisuutta ei tule rikkoa muutaman virkamiehen jääräpäisyyden vuoksi, kansanedustajat vaativat.

Lähde: Savon sanomat

 

4 thoughts on “Kriisinhallintakeskusta esitetään siirrettäväksi pääkaupunkiseudulle – Osa kansanedustajista tyrmistyneitä

  • 8.6.2017 at 22:42
    Permalink

    Kaikkien kansanedustajien pitäisi muistaa, että he ovat isäntiä ja virkamiehet renkejä!

    Reply
  • 8.6.2017 at 22:57
    Permalink

    Suomea kalvava kriisi on nimenomaan PK-seudulla mutta tämä toimenpide ei taida tuota ongelmaa ratkaista…?

    Reply
  • 9.6.2017 at 00:38
    Permalink

    Helsinki on selvästi julistamassa taloudellista sotaa muulle Suomelle.

    Reply
  • 9.6.2017 at 14:40
    Permalink

    Se hyvä puoli tässä on , että kyseisen keskuksen väellä riittää tulevaisuudessa töitä. Jatketaan vain samalla avoimien ovien teemalla.:-)

    Reply

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.